Около 1500 души са загинали при протестите, които свалиха премиера на Бангладеш Шейх Хасина тази година. Около 3500 други може да са били насилствено отвлечени по време на нейното 15-годишно управление.
Това съобщава в неделя "Ройтерс", като цитира изявление на временния лидер Мохамед Юнус.
"Всеки ден към списъка на мъчениците се добавят нови имена", каза Юнус в обръщение към нацията по случай 100-те дни на временното правителство, като обеща да преследва отговорните за насилието.
Данните, оповестени от икономиста и Нобелов лауреат за мир, който трябва да организира избори, са по-високи от предишните официални такива за около 1000 смъртни случая.
Припомняме, че протестите, които започнаха през юли като водено от студенти движение срещу квотите за работа в публичния сектор, ескалираха в едни от най-смъртоносните безредици от независимостта на Бангладеш през 1971 г., принуждавайки Хасина да избяга в Индия.
Правителството на Юнус се зарече да осигури справедливост за жертвите на това, което той нарече "гнева на автократичния режим".
Юнус повтори ангажимента на своето правителство да изиска екстрадирането на Хасина от Индия.
"Ние ще преследваме всички престъпления, извършени през последните 15 години", каза той и добави, че правителството е започнало усилия да изправи отговорните за изчезванията и убийствата и насилието през юли-август пред международни съдилища.
Той каза, че пътната карта за следващите общи избори в страната със 170 милиона души ще бъде разкрита след завършване на избирателните реформи.
Политически партии, включително Бангладешката националистическа партия, водена от бившия премиер Халеда Зия, оказват натиск върху временното правителство за ясен план за провеждане на национални избори възможно най-скоро.
През септември началникът на армията генерал Вакер-уз-Заман, чийто отказ да подкрепи Шейх Хасина по време на студентските протести я накара да избяга, заяви, че демокрацията трябва да бъде възстановена в рамките на година до година и половина, но призова за търпение.