Италианският премиер Матео Ренци за последен път агитира гласоподавателите преди референдума за конституционни промени, който ще се проведе в неделя, предадоха световните информационни агенции. 

По думите му, ако вотът завърши с "Да", то страната ще бъде най-силната в Европа. Италианците са на прага на исторически избор, убеден е той. 

"Помислете за своето бъдеще и това на децата си", призова той сънародниците си в интервю по радиото. 

Той вече обяви намерението си да подаде оставка, ако повечето имащи право на глас отхвърлят предлаганите промени. 

За последен път той се бори да заглуши социологическите проучвания, които сочат, че предложенията му ще бъдат отхвърлени.

Италианците ще решат дали да намалят властта на Сената и дали да пренасочат повече власт от регионите към националното правителство. Според Ренци тези промени ще доведат до по-ефективно управление на страната, която от 1948 година, когато е одобрена конституцията, имаше 60 различни правителства.

Някои гласоподаватели са готови да отхвърлят исканията на министър-председателя като форма на протест срещу Ренци или заради годините на икономическа стагнация. Някои политици смятат, че промените ще доведат до авторитарно управление.

Тази реформа намалява автономията на местните власти и води до концентриране на прекалено много власт в ръцете на правителството без необходимите системи за проверки и баланс", каза бившият премиер Масимо Д"Алема, партиен колега на Ренци.

Премиерът разглежда отслабването на Сената като ключ за предпазване от трудности, тъй като промените ще попречат на блокирането или забавеното прокарване на закони в парламента, а също така ще бъдат спестени 500 милиона евро на година.

Ако искате да отмените привилегиите на най-скъпо платената политическа каста в света, трябва да гласувате с "да", призова Ренци.

Според него допитването е важно за бъдещето на Италия.

Лидерът на Движение "Пет звезди" Бепе Грило вече агитира пследователите си да гласуват с "Не". Той обвини управляващите, че плашат напразно избиратлите, рисувайки им апокалиптични картини, ако не подкрепят предложенията им. 

Имащите право на глас са около 50 млн. души. Живеещите в чужбина италианци вече гласуваха по пощата, като активността при тях е висока - 40%.