Радио "Свободна Европа" се опасява, че Русия държи един от неговите журналисти като "заложник" за потенциална размяна на затворници със Съединените щати, съобщава "Ройтерс".
Медията призовава Москва да не се отнася жестоко с журналистката.
Алсу Курмашева - руско-американска журналистка за Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL), е в ареста от 18 октомври. По-рано тя беше задържана за кратко през юни, докато се опитваше да излети от Русия, след като посети майка си.
47-годишната Курмашева е втората американска журналистка, задържана в Русия от началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.
Най-напред съдът я призна за виновна за това, че не е декларирала, че има американски паспорт, което е задължително съгласно руското законодателство, и ѝ наложи глоба. Впоследствие тя беше обвинена, че не се е регистрирала като "чуждестранен агент" - престъпление, което се наказва с до пет години затвор и за което тя пледира невинна.
"Моето мнение е, че когато тя е пристигнала в страната през миналия май, те са я видели като потенциален заложник и са решили да гледат, да изчакат, да слушат и да се осведомят", заяви действащият президент на RFE Джефри Гедмин.
RFE/RL се финансира от Конгреса на САЩ и като медия е определена като "чуждестранен агент" от Русия на основание, че получава чуждестранно финансиране за дейност, която Москва смята за политическа.
Арестът на Курмашева последва този на репортера на "Уол стрийт джърнъл" Евън Гершкович през март по обвинения в шпионаж, които той отрича. Гершкович остава в следствения арест.
Обвиненията срещу Курмашева не са толкова сериозни, но Гедмин подозира, че тя и Гершкович може да са част от размяна.
"Вярвам, че те са я видели като потенциален заложник и след това, в даден момент, са си казали "да", тя ще ни е от полза, тя е актив, има някаква стойност и сега ще следваме този път в създаването на ситуация, при която - при различни обстоятелства - тя и Евън, поотделно или заедно, биха могли да бъдат част от сделка", коментира той.
Кремъл отхвърли обвиненията на САЩ, че случаят с Курмашева е още един пример за тормоз от страна на Русия спрямо американски граждани.
"В Русия няма абсолютно никаква кампания за преследване на граждани на САЩ", увери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, попитан за случая на Курмашева.
"Има граждани на САЩ, които нарушават закона и срещу тях се предприемат съдебни действия. Няма друга кампания и смятаме, че е неуместно да говорим за такава".
Иля Яшин, опозиционен политик, който също беше определен за чуждестранен агент и вкаран в затвора за разпространение на "фалшива информация" за руската армия, заяви, че случаят на Курмашева е необичаен по своята суровост.
"Само помислете за това. Човек беше хвърлен в затвора буквално за това, че отказа да се изобличи. (Джордж) Оруел се обръща в гроба си", написа той в социалната мрежа "Екс".
Гедмин посочи, че Радио Свободна Европа търси всички начини, за да се опита да осигури освобождаването на Курмашева, но се опасява, че е малко вероятно - макар и не невъзможно - съдът да я оправдае.
Гедмин увери, че пътуването на Курмашева е било по изцяло лични причини тя и не е работила.
"Не е нужно да бъдат жестоки към жена, която е и майка, прави предимно репортажи за култура и е поискала да посети за последен път остарялата си майка", подчерта Гедмин.
Дуде
на 06.11.2023 в 19:16:58 #1Кой днес взима заложници? Хамас и Русия. Да живей!!