Русия отхвърли обвиненията на Украйна, че планира да взриви атомната електроцентрала под свой контрол, съобщава "Ройтерс".
Генералният директор на руската държавна ядрена корпорация "Росатом" Алексей Лихачов заяви, че няма доказателства в подкрепа на това твърдение и подчерта, че само "пълен идиот" би направил такова безразсъдно нещо.
Киев многократно е заявявал, че руските сили са планирали да взривят Запорожката АЕЦ в Южна Украйна.
Президентът Володимир Зеленски посочи, че руските сили са минирали покрива на няколко реактора в най-голямата централа в Европа, която те превзеха малко след началото на войната.
Вчера Международната агенция за атомна енергия съобщи, че не е открила никакви мини или взривни устройства по време на инспекция на централата, но отбеляза, че очаква да получи достъп до покривите на реактори № 3 и № 4.
"Онези, които искаха да организират някаква провокация там, бяха разкрити", изтъкна Лихачов пред държавната телевизия, позовавайки се на заключенията на МААЕ.
По негови думи твърденията на Киев за предполагаемите намерения на Русия в централата са част от информационна война срещу Москва.
"Трябва да си пълен идиот, за да взривиш атомна електроцентрала, в която работят три и половина хиляди души, включително много голям брой хора от цяла Русия", категоричен бе Лихачов.
Той заяви, че руското разузнаване и информация, получена от украински военнопленници, сочат, че в действителност Украйна е тази, което е имала планове да удари атомната електроцентрала, като многократно обвинява Русия за атаката.
МААЕ многократно е заявявала, че ядрената централа не трябва да се използва за склад или като база за тежко въоръжение. Отбелязва се и че Запорожката АЕЦ има достатъчно вода - използвана за охлаждане на реактори и отработено ядрено гориво - за няколко месеца въпреки разрушаването на близкия язовир Каховка.
Русия и Украйна многократно си разменяха взаимни обвинения, че планират да атакуват централата, която се намира на контролирана от руските сили територия в Запорожката област в Украйна, близо до фронтовата линия.
Въпреки рисковете международните усилия за създаване на демилитаризирана зона около централата засега търпят неуспех.
Украйна - тогава част от Съветския съюз, претърпя най-тежката ядрена авария в света през 1986 г., когато облаци от радиоактивен материал се разпространиха в голяма част от Европа след експлозия и пожар в атомната електроцентрала в Чернобил.
U4enik
на 13.07.2023 в 16:58:30 #1Добре де, ако не цял то полу…