Русия ще спазва изцяло договора за съкращаване на стратегическите нападателни въоръжени СТАРТ-3 със САЩ въпреки различията около кризата в Украйна.
Това обяви руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, цитиран от Ройтерс.
Договорът СТАРТ-3 от 2010 година е част от общото подобряване на двустранните връзки между Москва и САЩ. Той се разглеждаше във Вашингтон като голям успех на президента Барак Обама.
Но отношенията между Русия и САЩ от този момент се влошиха заради войната в Сирия и кризата в Украйна.
През март руски медии съобщаваха, позовавайки се на източник от военното министерство, че Москва обмисля замразяване на инспекциите според договора СТАРТ.
Но Рябков заяви пред РИА „Новости": "И двете страни изпълняват договора от 2010 г. за стратегическите нападателни въоръжения твърде внимателно и отговорно. Няма предпоставки за неизпълнение на договора".
Документът съдържа ред ограничения - т. нар. тавани, но никоя от двете страни не ги надхвърля. Затова през 2018 г., когато изтича първият седемгодишен период на договора, се очаква нещата да останат в рамките на одобрените планове, посочи Рябков.
Според последната версия на договора, началото му е от 1991 година, САЩ и Русия обещават да намалят стратегическите ядрени бойни глави до 1 550 всяка страна и да ограничат броя на стратегическите установки за ядрени ракети до 800 до 2018 година.
Договорът позволява на всяка страна да провежда по 18 инспекции на година в другата страна.
Рябков също повтори обвиненията на Москва, че Вашингтон подклажда кризата в Украйна и подчерта, че Русия се опитва да намали напрежението в бившата съветска република.
Освобождаването на международните военни наблюдатели от проруските сепаратисти в Източна Украйна е пример за руския конструктивен подход, каза той и добави, че това нямаше да се случи без посредничеството на президента Владимир Путин.
ce
на 06.05.2014 в 14:01:43 #2любопитно ми е сащ дали ще спазват договора ;-) а иначе отдавна на интелигентните хора им е ясно кой стои зад всички кръвопролития в украйна http://www.bild.de/politik/ausland/nachrichtendienste-usa/dutzende-agenten-von-cia-und-fbi-beraten-kiew-35807724.bild.html
Дуде
на 06.05.2014 в 13:35:27 #1Освобождаването на международните военни наблюдатели от проруските сепаратисти в Източна Украйна е пример за руския конструктивен подход, каза той и добави, че това нямаше да се случи без посредничеството на президента Владимир Путин. Според пуския конструктивен подход първо отвличат, после казват, че нямат нищо общо, после нареждат да бъдат освободени в името на ПР. И всичко това става с непосредственото участие на Путин.