С над 30 (от 54 държави и 63 политически територии - б. р.) африкански страни имаме споразумение за военнотехническо сътрудничество, по което им предоставяме различно въоръжение и техника. Разбира се, част от това се предоставя на безвъзмездна основа - това е обичайна практика която би трябвало да водят всички водещи страни в света. Това заяви руският президент Владимир Путин в интервю на ТАСС преди Срещата на върха Русия-Африка в Сочи, определена за 24 октомври.
Изтъквайки ролята на Русия за освобождаването на страните от Африка срещу колониализма, расизма и апартеида, Путин заяви ролята на страната си за изграждане на държавността, икономиката и въоръжените сили на страните в Африка.
По думите на руския президент военно-техническото партньорство продължава енергично да се развива. Инициативата често е на самите африкански страни, които разбират, че трябва да защитават независимостта и суверенитета си, в това число и от екстремистки и терористични групи. Възможността да ползват опита на Русия, която води битка с тероризма, в това число и в Сирия.
Африканските партньори също активно участват във военно-технически форуми и учения, които се провеждат в Русия. Там виждат нови образци оръжие, военна техника и опита по нейното прилагане на въоръжение. Продължава инвестицията в подготовката на военните кадри на страните от Африка. Русия участва в обучението на африканските миротворци, каза Путин.
Запитан дали би повдигнал въпроса за безопасността в редица Африкански страни и дали би предложил мерки за нейното укрепване, Путин отговори, че си взаимодейства със страните от Африка за обезпечаване на регионалната сигурност. Той подчерта мотото на предстоящата среща на върха - "За мир, безопасност и развитие". Без решението на тези въпроси не може да има движение напред, каза той.
Руският президент изтъкна, че ситуацията в много райони на Африка остава нестабилна - не са регулирани международните и етническите конфликти, продължават острите политически и социално-икономически кризи. В Северна Африка, в Сахаро-Сахелската зона, в района на езерото Чад, на Африканския рог се появяват многочислени терористични организации, включително ИДИЛ, "Ал Кайда", "Боко Харам", "Аш Шабаб". Армиите и полициите на африканските страни не са способни сами да противодействат на бойците и се нуждаят от съществена помощ, изтъкна той.
Русия ще продължи курса за разширение на контактите между спецслужбите и правоохранителните структури на Русия и страните от Африка в областта на борбата с тероризма, организираната престъпност, разпространението на наркотици, прането на пари, нелегалната миграция и пиратството.
Подготовката на националните военни и полицаи, е на преференциална и безвъзмездна основа, изтъкна Путин. За последните 5 г. в руските военни училища са обучени над 2500 военнослужещи от африканските страни, каза той и обясни, че с тази помощ се укрепват африканските страни, техният суверенитет и независимост.
По думите на руския президент важни обекти от хидроелектростанции, пътища, инфраструктура на африканския континент са изградени от руснаци. Хиляди африканци са получили качествено образование в нашите вузове, каза той и подчерта, че много съвременни лидери на африканските страни помнят ценят подкрепата.
Това е първата пълноформатна среща на високо ниво, на която са поканени лидерите на африканските страни и ръководителите на водещи регионални обединения.
Води се интензивен политически диалог, в това число по въпросите на глобалната и регионална сигурност. Разширяват се междупарламентарните връзки, постепенно нараства и се диверсифицира стокообменът. Помагаме в битката срещу разпространението на инфекциозни болести, включително - Ебола, каза руският президент.
По думите му те спазват принципа "африкански проблем - африканско решение".
Относно обема на инвестиции в Африка в близките 5 години те са достатъчно значими - милиарди долара, обясни Путин.
Запитан готова ли е Русия да се конкурира с Китай и САЩ в Африка и дали африканските партньори няма да пострадат от такова съперничество, Путин заяви, че за развитие на отношения с Африка сега са заинтересовани не само западноевропейските държави, САЩ, Китай, но и Индия, Турция, страните от Персийския залив, Япония, Република Корея, Израел, Бразилия. Това не е случайно.
Увеличават се възможностите за Африканския континент, той притежава огромни ресурси, потенциална икономическа привлекателност. Увеличават се нейните инфраструктурни потребности, стремително се увеличава населението, въпросите (за чието обезпечаване - б.р.) също се увеличават, каза Путин.
Увеличава се вътрешният пазар и потребление. Където се откриват съществени перспективи за инвестиции, за извличане на полза, там има конкуренция, за съжаление - често излизаща от рамките на добрия тон.
По думите на руския президент Русия възнамерява да отстоява общите икономически интереси на своите африкански партньори, да защитава от едностранните санкции, в това число и пътя за понижение на долара и преминаването на други валути по взаимен разчет.
Относно съветския модел на помощ, който предлага кредитиране и намеренията на сегашна Русия за помощ на африканските страни, Путин заяви, че Русия продължава да дава финансова поддръжка на страните от Африка, но сега в рамките на хуманитарното съдействие.
Относно предоставяне на кредити, сега те имат пазарен характер, каза той и даде пример с решението за предоставяне на 25 млрд. долара за Египет за строеж на четири енергоблока АЕЦ "Дабаа". Става дума точно за това пазарно кредитиране, каза Владимир Путин.
Той отбеляза, че в постсъветско време в края на ХХ век, Русия отписа $20 млрд. дългове на африканските страни. Това беше не толкова акт на великодушие, но и проявление на прагматизъм - много от африканските страни не бяха в състояние да плащат проценти по тези дългове. За това сметнахме, че оптималният вариант за всички, е да започнем сътрудничество на чисто.
По отношение с изоставените дългове по програмата "дълг в замяна на развитие" се реализира междуправителствено споразумение с Мадагаскар, Мозамбик и Танзания. По аналогия с тях се планира урегулиране на остатъка от задълженост на Етиопия ($163,6 млн.) пред Русия - проектът на споразумението е в процес на одобрение.
Понякога помощта се изразява в натура - през 2011 г. бяха предадени 258 тежкотоварни камиони"КамАЗ" и още една пратка от 75 камиона бяха изпратени съвсем неотдавна, допълни Владимир Путин.
MyH4o
на 22.10.2019 в 18:07:47 #458енг, ще ти кажа онова, което не веднъж съм казвал и на други българофоби в тоя форум: Поне имай достойнството да се държиш цивилизовано (както е прието по местата, където живеят твоите идоли). Ограничените ти, комплексирани разбирания за света са вече известни на всички, но опитай се да не ги натрапваш с просташки речник!
58eng
на 21.10.2019 в 18:27:02 #3Любознателно тролче, не само цинизъм ,но и наглост! Сега на налагащите комуняги,ще им бъде наложено два ката! И такива ,като тебе,ще подсмърчат около маката за кокалче! Шибаната държава няма да праща бели роби на братските диктаторски режими и да цица заработките им!
MyH4o
на 21.10.2019 в 18:03:39 #2Що бе троле, да е цинизъм? eng като какво си го замислил - като "англофон" или "инженер"? Ако е второто, и си помирисвал гурбет, трябва да си усетил какво означава да работиш в Африка, и колко напред е (била) образователната система, наложена от "лошите" "комунисти", и произвела инженери, които са ценени и доказани в цял свят
58eng
на 21.10.2019 в 16:38:42 #1Цинизъм,по руски...