Решението на Съединените щати да се оттеглят от договора за контрол на въоръженията от съветско време е взето, за да може Вашингтон да започне да създава оръжия за сплашване на Китай. Това заяви руският заместник външен министър Сергей Рябков, цитиран от "Ройтерс".

През 2018 г. тогавашният американски президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще се оттеглят от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие, който беше подписан от Роналд Рейгън и Михаил Горбачов през 1987 г. и забраняваше използването на ядрени ракети и други оръжия от двете страни. Вашингтон официално напусна споразумението през август 2019 г.

САЩ инвестира в ракетни изпитания

САЩ инвестира в ракетни изпитания

Излизането от ИНФ улеснява военните "да се справят не само с Русия, но и с Китай"

Причината за решението на Вашингтон вече е "разкрита с абсолютна, неоспорима яснота", изтъкна Рябков пред "Международен живот" - официалното издание на външното министерство.

"Американците е трябвало да се оттеглят от договора, за да създадат такива системи за сплашване на Китайската народна република", посочи той.

"И неслучайно напоследък имаме рязко активизирана дискусия за това кога и къде американците могат да започнат да разполагат своите оръжия със среден обсег в Азиатско-тихоокеанския регион. Е, също и в Европа, но преди всичко в Азия — Тихоокеанския регион", отбеляза Рябков.

Путин разпореди Русия да произвежда ракети със среден и малък обсег

Путин разпореди Русия да произвежда ракети със среден и малък обсег

Позиция на Кремъл