Дни след като мисия на ООН събра проби за химическата атака от 21 август в източни квартали на Дамаск, Русия официално обвини бунтовниците, че са използвали зарин в тяхната офанзива срещу Алепо от началото на годината.

При нападението от 19 март бяха убити 26 цивилни и военни лица, а други 86 получиха различни степени на поражение.

В разпространен близо 100 страничен документ се посочва, че опозиционните Бригади „Ал Насър", които тясно свързани с „Ал Кайда", стоят зад химическата атака.

Използваните край Алепо боеприпаси не се числят на сирийската армия и са били изработени ръчно, съобщиха от руското външно министерство с позоваване на изводи на руски специалисти, разследващи инцидента с използването на токсични вещества.

Използваните боеприпаси са били ръчно изработени по образеца и параметрите на реактивните неуправляеми снаряди, които се произвеждат в северната част на Сирия от така наречената бригада „Ал Насър, се казва в коментар на руското външно министерство във връзка със ситуацията около разследването за използването на химическо оръжие в Сирия.

В документа се посочва, че в пробите са били открити следи от зарин и диизопропилфторфосфат, използван от Запада през Втората световна война като химическо оръжие.

От Националния съвет на Сирия пък обявиха, че началникът на съдебно-медицинската служба на град Адепо е избягал в чужбина, имайки със себе си доказателства на причастността на режима на Башар Асад към използването на оръжия за масово поразяване.

С 10 гласа „за" и 7 „против" Комисията за външни работи на Сената на САЩ разреши употребата на военна сила срещу Сирия. Документът трябва да бъде одобрен следващата седмица от конгресмените, които се връщат от ваканция.

Междувременно шефът на Пентагона Чък Хейгъл обвини Русия, че е доставяла на Сирия оборудване, което можело да се развива от режима в Дамаск за развитие на своята химическа програма.