Черноморската зърнена инициатива е прекласифицирана като "търговски проект", тъй като повечето от селскостопанските стоки не достигат до нуждаещите се страни. Това заяви дипломатът от руското посолство в САЩ Андрей Леденев, цитиран от ТАСС.
"Неискреността, с която американската страна пренебрегва взаимосвързания характер на Черноморската инициатива за износ на украинско зърно и Меморандума за разбирателство между Русия и ООН за насърчаване на руските хранителни продукти и торове на световните пазари (което е ясно посочено в текстовете на договорите) не престава да изненадва. Впечатлението е, че историческият принцип pacta sunt servanda - договореностите трябва да се спазват - внезапно се пренебрегва, когато става въпрос за страната ни. Местните власти правят всичко възможно да потулят въпросите с деблокирането на руските селскостопански продукти, когато те трябва да бъдат доставени на нуждаещите се страни. Вашингтон очевидно изобщо не се интересува от подобни "нюанси", посочи той.
Дипломатът отбеляза, че "все още няма напредък в разрешаването на финансовите и логистичните проблеми с доставките на руско зърно и торове".
По негови думи е трудно в Русия да се внася селскостопанска техника и амоняк по тръбопровода Толиати-Одеса, тъй като той "не функционира".
"Всичко това е пряк резултат от необмислената и отвратителна санкционна стратегия на колективния Запад, воден от САЩ. Вместо действително да помагат на глобалния Юг, САЩ са заети единствено с непрекъснатите доставки на украинско зърно за европейските пазари, които очевидно не са в затруднение, и са загрижени за умножаването на печалбите на западните селскостопански компании. Никой тук не отчита хуманитарния компонент. Ярко потвърждение за това е изразителното мълчание на Белия дом по отношение на ограниченията, наложени от редица източноевропейски страни върху вноса на земеделска продукция от Украйна на дъмпингови цени", подчерта Леденев.
Той изтъкна, че "всъщност Черноморската зърнена инициатива се е превърнала в търговски проект".
"Въпреки факта, че администрацията на САЩ продължава активно да прокарва тезата за нейното предполагаемо значение за глобалната продоволствена сигурност, цифрите упорито доказват обратното. От почти 29 милиона тона селскостопански продукти, изнесени от територията на Украйна, едва 2,6% са изпратени на нуждаещите се страни. На този фон проблемите, с които се сблъсква Русия при доставките на собственото си зърно и торове за развиващите се страни (дори безплатно), са много показателни", заключи Леденев.
Споразумението за износ на храни от Украйна беше сключено на 22 юли миналата година за 120 дни и удължени през ноември за същия период. То регламентира реда за доставки на зърно от украинските пристанища Одеса, Черноморск и Южне.
Освен това беше подписан меморандум между Русия и ООН за премахване на ограниченията за износ на руски селскостопански продукти и торове за световните пазари. Москва обаче твърди, че втората част от споразумението не се изпълнява.
На 18 март Русия обяви, че сделката се удължава с 60 дни, като предупреди, че това ще бъде достатъчно време, за да се оцени ефикасността на меморандума, подписан с ООН. Руското външно министерство също така отбеляза, че бъдещото решение за удължаване на сделката ще зависи от свързването на Руската земеделска банка към международната система за банкови разплащания SWIFT, възобновяване на доставките на селскостопанска техника, компоненти и сервизна поддръжка, премахване на ограниченията върху застраховането и презастраховането, премахване на забраната за достъп до пристанищата, възобновяване на работата на тръбопровода за амоняк Толиати-Одеса, както и размразяване на активи и сметки в чужбина на руски компании, свързани с производството и транспортирането на храни и торове.
halo
на 02.05.2023 в 14:21:01 #3Умници в полза на руССия.
projekt
на 02.05.2023 в 13:43:13 #2В голямата си част международните закони се пишат от силните на деня за да обслужват техните интереси. Уж украинското зърно щеше да ходи в Африка и Азия, а то се оказа в Европа. евтино то украинското зърно по никакъв начин не свали цените. Просто едни търговци направиха много пари. Така че САЩ за пореден път си нарушиха договорите, но то при тях е нормално.
Avatarx
на 02.05.2023 в 11:00:48 #1Типичното московитско лицемерие! Ако бяха загрижени за гладуващите, щяха да облекчат износа на украинско зърно, а не да се чудят колко украински деца да убият (щото срещу войници явно не не могат да воюват)