Американските военни заявиха, че са изпратили два кораба през Тайванския проток в сряда, последното преминаване през чувствителния воден път, което може да разгневи Пекин във време на напрегнати отношения между двете най-големи икономики в света., съобщава "Ройтерс".
Тайван е една от от нарастващия брой горещи точки в отношенията между САЩ и Китай, които включват и ожесточена търговска война, американски санкции и все по-засилената военна позиция на Китай в Южнокитайско море, където САЩ патрулират за свобода на навигацията.
Преминаването се разглежда от Тайван като знак за подкрепа от страна на администрацията на Тръмп на фона на нарастващото напрежение между Тайпе и Пекин.
Двата кораба са разрушителят Preble и военният танкер Walter S. Diehl. "Преминаването на корабите през Тайванския проток показва ангажимента на САЩ за свободен и отворен индо-тихоокеански регион", коментира командващият Клей Дос, говорител на Седми американски флот.
Дос допълва, че всички взаимодействия са безопасни и професионални.
Министерството на отбраната на Тайван заяви, че двата американски кораба са плавали на север през Тайванския проток.
Въоръжените сили на Тайван наблюдаваха транзита и не се случи нищо необичайно, допълват те.
Няма незабавна реакция от Китай.
Американските военни кораби плават през Тайванския проток поне веднъж месечно от началото на тази година. САЩ възобновиха тези редовни мисии през юли миналата година.
Съединените щати нямат официални връзки с Тайван, но са задължени по закон да помагат на острова да осигури средства за самозащита и е основният източник на оръжие.
Пентагонът коментира, че Вашингтон е продал на Тайпе оръжия за повече от 15 милиарда долара от 2010 г. насам.
Китай усили натиска, за да утвърди своя суверенитет над острова, който смята за своя провинция и свещена китайска територия, на която да бъде подложен контрол и със сила, ако е необходимо.
Пекин заяви, че скорошно преминаване през Тайванския пролив на френски военен кораб е незаконно.
Китай многократно е изпращал военни самолети и кораби на учения около Тайван през последните няколко години и опитва да го изолира в международен план, като намалява малкото си останали дипломатически съюзници.
Американската агенция за разузнаване публикува доклад тази година, описвайки Тайван като "основен двигател" на китайската военна модернизация, която според него е постигнала значителен напредък през последните години.
В неделя разрушителят Preble плава близо до оспорвания "Скарбъроу, за който Китай претендира в Южнокитайско море, разгневявайки Пекин.
Държавният "Чайна Дейли" коментира в сряда, че Китай е показал "максимална сдържаност в отговор на подстрекателствата от страна на САЩ".
"Тъй като напрежението между двете страни вече ескалира, няма гаранция, че присъствието на американски военни кораби на прага на Китай няма да предизвика пряка конфронтация между двете военни сили", допълва официалният вестник.