Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията съобщиха в сряда, че са идентифицирали 28 случая на кръвни съсиреци сред над 8,7 милиона души, получили ваксината на Johnson & Johnson (J&J) срещу COVID-19, предаде "Ройтерс".
Най-високите нива на тромбоза са сред жените на възраст от 30 до 49 години. Само шест от случаите са при мъже.
На 11 май Центровете заявиха, че известните потенциални ползи от ваксината продължават да надвишават потенциалните ѝ рискове.
Припомняме, че точно случаи на тромбози принудиха властите временно да спрат ваксинирането с този препарат.
Всички 28 потвърдени случая са настъпили преди паузата да започне на 13 април.
Припомняме, че през април, Комисията по безопасност към Европейската агенция по лекарствата (EMA) е стигнала на днешното си заседание до заключението, че към информацията за COVID-19 ваксината на американската компания Johnson & Johnson ("Янсен") трябва да се добави предупреждение за необичайни съсиреци с ниско съдържание на тромбоцити.
Комисията също така е заключила, че тези събития трябва да бъдат посочени като много редки странични ефекти на ваксината.
james-hendrix
на 12.05.2021 в 21:34:06 #1Хайде хайде, без да се говори на едро. Западната наука и медицина е пред руската. Руските фондаментални науки са качествени - така е. И може да са направили добър продукт. Проблема е, че всъщност много малко се знае за него. Данните са доста пръснати. Така, че без генерализации. Ако Русия е направила добра ваксина бързо а фирмите с опит и производствени мощности се затрудняват - моя въпрос е- дали Русия и Китай са започнали по-рано? Не е логично всички западни проекти базирани на адено вирус да имат проблем а китайците и руснаците не. Или не работят, или са започнали с 6 месеца по-рано. Така или иначе Вируса дестабилизира Запада повече и може да се каже, че най-печели Китай ... може да се окаже техен проект