Около 18 000 военнослужещи от 19 държави-членки на НАТО започват ежегодни военни учения в Полша и балтийските държави, с цел да засилят бойната готовност на източния фланг на алианса, заради все по-агресивна Русия, съобщава АФП.
Осмото учение "Сейбър Страйк" е до 15 юни, на фона на желанието на Полша за разполагане на американските войски в страната. Министерство на отбраната може да похарчи между 1,5 и 2 милиарда долара, за американска база в Полша.
Предложението предизвика незабавна критика от страна на Москва, като Кремъл настоява, че такова действие "няма да има никаква полза за сигурността и стабилността на континента".
Съединените щати ръководят многонационална бойна група на НАТО в Полша. Германия, Великобритания и Канада командват още три в близките балтийски държави Естония, Латвия и Литва, където са планирани и ученията.
"Те ще бъдат изпробвани специално по време на "Сейбър Страйк", демонстрирайки ангажимента на алианса. Ученията показват гъвкавостта на наземните и въздушните сили, за бърза реакция при криза. Това позволява присъствие там, където имаме нужда от нея. Ние сме напълно способни да провеждаме комбинирани и съвместни операции", коментира във Вилнюс бригаден генерал Ричард Кофман.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенбегр коментира в понеделник във Варшава, че очаква от лидерите в юлската среща на високо равнище в Брюксел да вземат "решения за подкрепа, готовност и военна мобилност" на силите в Европа, особено по отношение на четирите бойни групи, разположени след 2016 г.
През май 2017 г. армията на САЩ създаде нов европейски щаб в Полша, за да командва около 6 000 войници, разположени в операции за НАТО и Пентагона в региона. Този ход е едно от най-големите разгръщания на американски сили в Европа след Студената война и е предназначен да успокои най-източните съюзници на НАТО, разтревожени от честите военни учения на Русия в близост до границите им и анексирането на Крим.
Засилването на отбранителните контакти с Вашингтон, е подписаният от Полша договор през март на стойност 4,75 млрд. долара за закупуване системи "Пейтриът" от САЩ.
Москва счита разгръщането на "Пейтриът" в Полша и Румъния, за нарушение на договор за въоръжение от 1987 г. и че могат да бъдат използвани за изстрелване на ракети срещу Русия.
През февруари Литва обвини Русия в трайно разполагане на ракети "Искандер", способни да носят ядрено оръжие в Калининград. Тазгодишните маневри "Сейбър Страйк" ще се проведат отчасти точно в този регион.
1abv1
на 03.06.2018 в 19:54:11 #1Сомич, и що точно Русия да напада? Кой е нападнала досега? Каква й е ползата? Виж, да се притесняват хората по света от агресиите на САЩ е напълно нормално. Те са единствената държава в света, която напада други!!!