Лидерите на Армения и Азербайджан Никол Пашинян и Илхам Алиев по време на тристранна среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел са поели ангажимент за изпълнението на споразуменията за Нагорни Карабах от 9 ноември 2020 г. и 26 ноември 2021 г., постигнати с посредничеството на Русия. Това се казва в изявлението на Мишел, разпространено в Брюксел след преговорите и цитирано от ТАСС.
"Премиерът Пашинян и президентът Алиев потвърдиха, че ключовите ангажименти, поети в рамките на двете тристранни изявления от 9 ноември 2020 г. и 11 януари 2021 г., ще бъдат изпълнени и че споразуменията, постигнати в Сочи на 26 ноември 2021 г., трябва да бъдат изпълнени. ", - се казва в изявлението. Председателят Мишел подчерта, че решаването на ключови хуманитарни въпроси е от решаващо значение. Той призова за пълно и бързо разрешаване на всички нерешени хуманитарни въпроси, като освобождаването на задържаните и съдбата на изчезналите лица, като същевременно признава, че хуманитарните жестове от двете страни също допринасят за укрепване на доверието и подпомагане създаването на среда, благоприятна за мир и помирение", се казва в изявлението.
Мишел каза, че "ЕС ще продължи да подкрепя усилията за хуманитарно разминиране, включително чрез предоставяне на експертни съвети и помощ на засегнатото от конфликта население за възстановяване и реконструкция".
"ЕС също така ще продължи да подкрепя мерките за изграждане на доверие между Армения и Азербайджан", добави председателят на Европейския съвет.
Припомняме, че Армения и Азербайджан са в десетилетен спор за сепаратисткия регион Нагорни Карабах, който се намира в рамките на Азербайджан, но е под контрола на етнически арменски сили, подкрепени от Армения след края на сепаратистката война там през 1994 г.
Москва посредничи на мирното споразумение от ноември 2020 г. за прекратяване на шестседмичните боеве, по време на които бяха убити над 6600 души. Примирието с посредничеството на Русия позволи на Азербайджан да си върне контрола над големи части от Нагорни Карабах и околните райони, контролирани от подкрепяните от Армения сепаратисти.
Напрежението по общата граница нараства от май, когато Армения протестира срещу това, което определи като нахлуване на азербайджански войски на нейна територия. Азербайджан настоя, че техни войници са били разположени на територия, която смята за своя територия, в райони, където границата все още не е демаркирана. Оттогава се съобщава за сблъсъци.
Миналия месец руският президент Владимир Путин бе домакин на лидерите на Армения и Азербайджан за разговори в Сочи. След срещата Путин каза, че тримата лидери са се договорили да създадат до края на годината механизми за установяване на границите между двете страни.