Швеция ще изпрати военна помощ на стойност 1,3 милиарда долара на Украйна. Това е най-големият им пакет досега, с цел подпомагане на войната срещу руската инвазия, предават от Reuters.

Помощите ще спомогнат за укрепването на украинската противовъздушна отбрана, като това включва самолети на Saab за въздушно наблюдение и контрол ASC 890, посочи министърът на отбраната Пол Йонсен по време на пресконференция.

Самолетът ASC 890 позволява по-лесно идентифициране на цели на далечни разстояния и ще помогне на Украйна с планираното въвеждане на изтребители F-16, дарени от други западни страни. "Те ще допълнят и подсилят системите F-16", допълни още Пол Джонсън на брифинг в Стокхолм.

Украинските военновъздушни сили, които разчитат на сравнително малък флот от стари изтребители от съветската ера, се надяват F-16 да помогнат за подобряване на противовъздушната отбрана на фона на редовните руски въздушни удари и да отблъснат напредналите руски изтребители.

По-рано тази седмица министърът на отбраната на Украйна изяви надежди, че първите изтребители F-16 да бъдат доставени на Украйна "много скоро".

Първите изтребители F-16 от Белгия ще пристигнат в Украйна преди края на годината

Първите изтребители F-16 от Белгия ще пристигнат в Украйна преди края на годината

Страната е готова да прехвърли на Киев 30 изтребителя F-16 до 2028 г., след като получи първите два F-35 до края на 2024 г.

Припомняме, миналата седмица шведското правителство се договори за допълнителна военна подкрепа за Украйна на обща стойност 7,1 милиарда долара за три години.

В неделя Пол Йонсен съобщи, че Украйна има право да използва доставените от Швеция оръжия за поразяване на обекти на територията на Русия. По негови думи Швеция подкрепя международното право и правото на Украйна да се защитава.

Вчера стана ясно, че партньорите на Киев искат Швеция да се откаже от плановете си за изпращане на изтребители JAS 39 Gripen в Украйна. Според Йонсен това е необходимо, с цел съсредоточаване върху доставката на самолети F-16.

Допълнително, по-рано този месец министърът на отбраната съобщи, че Швеция няма намерения да изпраща военни сили в Украйна. Въпреки това държавата може да обмисли въпроса, ако държавите-членки на НАТО стигнат до споразумение. Засега организацията се съсредоточава върху изпращането на военни помощи, като според генералният секретар на Йенс Столтенберг основната цел на НАТО е мирът.

Топ военен от Швеция: Войната в Украйна е в задънена улица и ще продължи дълго

Топ военен от Швеция: Войната в Украйна е в задънена улица и ще продължи дълго

Западът е муден в подкрепата си към Киев