Китайският лидер Си Дзинпин пристигна в Москва в понеделник за тридневна визита в Русия и среща с руския президент Владимир Путин. Докато е там, той ще трябва да направи избор - да запази двойствената позиция на Китай по отношение на кървавата инвазия на Русия в Украйна или да се застъпи по-твърдо в подкрепата си за Русия, пише Business Insider.
При обявяването на посещението на Си, говорител на китайското външно министерство каза, че Китай ще поддържа "обективна и справедлива позиция" относно войната в Украйна и "ще играе конструктивна роля в насърчаването на преговорите за мир".
Някои анализатори смятат, че фасадата на неутралитета започва да се пропуква и Си разкрива истинските си намерения при посещението си при Путин, който се намира в дълбока международна изолация и който сега е обект на заповед за арест от Международния наказателен съд за действията на неговата армия в Украйна.
"Това се вписва в много по-широка стратегическа рамка, където се формира руско-китайската ос и те задълбочават военните си връзки през последното десетилетие", каза Джонатан Уорд, основател на организацията Atlas, американска консултантска компания, фокусирана върху Китай и Индия, в разговор с Insider.
Китай предостави ключова дипломатическа и икономическа подкрепа на Русия по време на войната, като се противопостави на опитите на САЩ и техните съюзници да изолират напълно Москва.
Малко преди инвазията двамата обявиха, че партньорството им е "безгранично", а от началото на войната двете страни увеличиха търговията по между си, като закупуването на руски петрол от Китай предостави на Кремъл спасителна линия.
Китай се опита да представи войната в Украйна като резултат от намесата на Запада, визирайки масовия приток на западно оръжие към въоръжените сили на Украйна.
Но Китай може сега да се готви да пресече същата граница и да предложи свои собствени оръжия на Русия.
В четвъртък Politico съобщи, че китайски компании вече са изпращали пушки, бронежилетки и части за дронове на руски организации.
Китайското посолство в САЩ в отговор отрече страната да е изнасяла каквото и да било оръжие и заяви, че Пекин остава "отдаден на насърчаването на преговорите за мир".
Уорд каза, че ситуацията достига "точка на криза", като Русия се затруднява да напредне на бойното поле, въпреки че условно има много по-силна армия от Украйна.
Ако тази динамика продължи, Уорд каза, че Китай може да реши да рискува гнева на Запада и открито да предостави смъртоносни оръжия на Москва.
Той е убеден, че Русия остава ключов стратегически партньор на Китай и Пекин вижда войната като начин за отвличане на вниманието на западните сили, докато изгражда и разширява собствената си глобална мощ.
"Моето усещане е, че Китай не иска Русия да се провали в тази война. И ако ги видим да се намесват, за да помогнат на Москва на бойното поле, тогава мисля, че маската ще бъде напълно свалена", каза той.
Други анализатори смятат, че мотивите на Китай са по-сложни.
Робърт Дейли, директор на Института "Кисинджър" за Китай и САЩ, каза пред Insider, че нежеланието на Китай да прекъсне икономическите връзки със Запада вероятно ще му попречи да предостави оръжия на Русия.
Той вярва, че Китай иска да играе ролята на глобален миротворец, отбелязвайки, че Пекин таи надежди за успех в украинския конфликт, след като успешно посредничи за сделка между непримиримите врагове в Близкия изток: Иран и Саудитска Арабия.
"Мисля, че те ще искат да заемат ролята на миротвореца, защото тя работи много добре за тях", каза Дейли.
Плановете на Си за мир бяха отхвърлени от Украйна. Но Дейли каза, че Си не се е стремял да впечатли лидерите в Киев или страните на Запада, а в по-слабо развитите нации, където Китай е изградил обширни съюзи чрез инфраструктурни договори, както и у дома.
Вероятно е, каза той, че Китай също се стреми към изгодни договори за възстановяване в следвоенна Украйна, така че може да вижда своите интереси в един продължителен конфликт там.
"Мисля, че това е идеалният сценарий Китай да се представи за миротворец", каза той. "Не само имат алтернативна визия за световния ред, но и са доставчик на глобални обществени блага. Това е идеалният резултат за Китай."
Китай по същество е изправен пред трудности, тъй като се стреми да балансира подкрепата си с Русия, с желанието си да изгради и укрепи своята търговска империя.
"Китай е изправен пред стратегическа дилема в позиционирането си спрямо Русия. Той не иска да изостави една от малкото велики сили, с които се радва на задълбочаване на връзките", каза Али Уин, анализатор от Eurasia Group.
"Колкото по-дълго продължава войната обаче, толкова повече щети ще нанесат китайско-руските отношения на отношенията на Пекин с развитите индустриални демокрации."
ivan-petrov-r1BsC8Hy
на 20.03.2023 в 22:30:08 #6Хайде успокой се посредствено авторче! Заповедите за арест по предположения, Международния наказателен съд, може да си ги завре знаете къде. Това не е световно призната институция и не означава нищо на Изток. Друго нещо е Международен съд на ООН.
kunlun-chanchunchen
на 20.03.2023 в 22:19:08 #5В Новия Световен Ред русия не присъства! Путин греши светът не става многополюсен, а двуполюсен. И в двата русия не присъства. русия ще е васална територия на Китай! Източник на евтини ресурси за китайската индустрия. Една бензиностанция регистрирана като държава!
friend
на 20.03.2023 в 21:21:04 #4Има неща, които Си не иска да сподели с Путин по интернет. Едно от нещата е закупуването на руски газ на възможно най-ниска цена. Второ е да вземе на "концесия" цял Сибир, заедно с неговите природни ресурси в т.ч. водата от Байкал. Трето е да осигури пазар за китайските стоки. Четвърто е да осигури пазарза китайските оръжия. Пето е да си осигури подкрепа за анексирането на Тайван.
Obektiven_29
на 20.03.2023 в 19:37:46 #3Ето, лично Китайският президент отиде да арестува Путин, след което ще го придружи до Хага... Горкият Путин...
bajbor
на 20.03.2023 в 19:03:02 #2Нюза за малко да пропуснат днешната водеща новина... И чудейки си как да я извъртят скроиха тоя пасквил..
MyH4o
на 20.03.2023 в 18:30:42 #1Име няма, и има защо - пасквила е препис от инфо-оръжия на западните демокрациии