Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отхвърли призивите за проверка на законността на членството на Турция в Северноатлантическия алианс заради операцията в Северна Сирия. Няма такива механизми, обясни той в интервю за "Билд ам Зонтаг", цитирано от ТАСС.
Според него участниците в блока са обединени от ангажимент към демокрацията и закона.
"Ние винаги напомняме за това в различни столици, включително Анкара. В НАТО обаче, за разлика от Европейския съюз, няма механизми за предприемане на мерки по отношение на членовете. НАТО е платформа, в която съюзниците могат да обменят мнения честно и открито", добави Столтенберг, коментирайки призиви от Германия да се обмисли изгонване на Турция от алианса.
Генералният секретар на Алианса определя Турция за "важен съюзник", който има значителен принос в борбата срещу ДАЕШ и приюти 3,6 милиона бежанци.
"Сега е много важно да не рискуваме големия напредък, който постигнахме в борбата срещу нашия общ враг - ДАЕШ", коментира той. Според него ДАЕШ все още е заплаха, въпреки ликвидирането на лидера на терористите Абу Бакр ал Багдади.
Според проучване на YouGov, по-голямата част от германците - 58%, биха подкрепили евентуалното изключване на Турция от НАТО на фона на нейните операции в Сирия, 18% са против.
Вчера, Турция обяви, че ще връща затворници от ДАЕШ в "родна" Европа или откъдето са страните им на произход.
Турският президент Реджеп Ердоган заплаши Европа няколко пъти със стотици хиляди бежанци и предрече скорошен край на Европейския съюз.
В същото време, Русия все още не потвърждава ликвидацията на Багдади, коментира руският външен министър Сергей Лавров.
Правозащитната организация "Амнести" критики некоклократно Турция за проведената ѝ офанзива в Сирия и обвини турските сили и техните съюзници сирийските бунтовници във "военни престъпления", включително безцеремонни екзекуции по време офанзивата си в Североизточна Сирия.
Междувременно ДАЕШ обяви наследник на Багдади, Абу Ибрахим ал Хашеми ал Кураши.