Държавите-членки на Световната здравна организация ще обсъдят съкращаване на част от бюджета й с 400 милиона долара след решението на Доналд Тръмп да оттегли Съединените щати, техния най-голям държавен финансиращ орган, предава "Ройтерс".
Откривайки годишната среща на изпълнителния борд на агенцията, генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус също защити работата на агенцията и последните реформи и повтори призива към САЩ да преразгледат напускането си и да влязат в диалог със СЗО за по-нататъшни промени.
"Бихме приветствали предложения от Съединените щати и всички държави-членки за това как можем да служим на вас и хората по света по-добре", каза той.
Съкращаването на бюджета ще бъде обсъдено на срещата в Женева на 3-11 февруари, по време на която представители на държавите-членки ще обсъдят финансирането и работата на агенцията за периода 2026-2027 г.
Изпълнителният съвет предлага съкращаване на раздела за основните програми на бюджета от предложените 5,3 милиарда долара на 4,9 милиарда долара, според документ, публикуван в понеделник. Това е част от по-широкия бюджет от 7,5 милиарда долара за 2026-2027 г., който първоначално беше предложен, включително пари за изкореняване на полиомиелита и справяне с извънредни ситуации.
"С напускането на най-големия източник на финансиране бюджетът не може да остане в обичайния му вид", пише в документа. САЩ са най-големият държавен донор на СЗО, като допринасят с около 18% от общото й финансиране. СЗО вече отделно предприе някои стъпки за намаляване на разходите след хода на САЩ.
Въпреки това някои представители на борда също искаха да изпратят съобщение, че СЗО ще запази своята стратегическа посока въпреки предизвикателствата, се добавя в документа.
4,9 милиарда долара са приблизително същите като бюджета на основната програма за предходния период, 2024-2025 г.
Тръмп реши да напусне СЗО в първия си ден на поста преди две седмици. Процесът ще отнеме една година според законодателството на САЩ.