Заседание на комисия на ООН днес е малко вероятно да позволи на афганистанските талибани или хунтата в Мианмар да представляват своите страни в 193-членния световен орган. Това твърдят дипломати, цитирани от "Ройтерс".
Бяха отправени съперничещи си претенции за местата на двете страни, като талибаните и хунтата в Мианмар се изправиха срещу посланици, назначени от правителствата, които те свалиха тази година. Приемането в ООН на талибаните или хунтата в Мианмар би било стъпка към международното признание, търсено и от двата режима.
Деветчленна комисия по акредитациите на ООН, която включва Русия, Китай и САЩ, ще заседава в централата на ООН, за да разгледа акредитациите на всички 193 членове за текущата сесия на Общото събрание на ООН.
Комисията вероятно ще отложи решенията си относно представителството на Афганистан и Мианмар съгласно разбирането, че настоящите посланици на двете страни остават на местата. Това са казали четирима дипломати пред "Ройтерс" при условие да останат анонимни.
След това комисията, която включва още Бахамските острови, Бутан, Чили, Намибия, Сиера Леоне и Швеция, ще изпрати доклада си за акредитациите на всички членове до Общото събрание на ООН за одобрение преди края на годината.
Както комисията, така и Общото събрание на ООН традиционно вземат решения относно акредитациите с консенсус, уточняват дипломатите.
Талибаните, които взеха властта в средата на август от международно признатото правителство, номинираха базирания в Доха говорител Сухаил Шахин за посланик на Афганистан в ООН. Настоящият посланик в ООН, назначен от сваленото правителство, Гулам Исакзай, също поиска да запази мястото.
Когато талибаните за последно управляваха Афганистан между 1996 и 2001 г., посланикът на правителството, което те свалиха, остана представител в ООН, след като комисията за акредитациите отложи решението си за съперничещи си претенции за мястото.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изтъкна, че желанието на талибаните за международно признание е единственият лост, който другите страни имат да настояват за приобщаващо управление и зачитане на правата, особено на жените, в Афганистан.
Номинираният от талибаните посланик в ООН Шахин написа в "Туитър" по-рано този месец: "Имаме всички условия, необходими за заемането на мястото от Афганистан в ООН. Надяваме се, че законовите изисквания ще изместят политическите предпочитания".
Хунтата в Мианмар, която взе властта от избраното правителство на Аун Сан Су Чжи през февруари, предложи военния ветеран Аун Турейн да бъде неин посланик в ООН.
Произнасят присъди срещу опозиционни лидери в Мианмар
Аун Сан Су Чжи е обвинена в много престъпления
Настоящият посланик Чо Мо Тун, назначен от правителството на Су Чжи, също поиска да поднови акредитацията си в ООН, въпреки че е бил обект на заговор за убийството или нараняването му заради противопоставянето му на преврата.
Бившият специален пратеник на ООН за Мианмар, който се оттегли миналия месец, предупреди, че никоя страна не трябва да признава или легитимира хунтата, докато Гутериш обеща през февруари да мобилизира натиск, за да "се уверим, че този преврат ще се провали".