Тайван загуби един от малкото си останали дипломатически съюзници - Науру, съобщава "Ройтерс".

Това се случи само дни, след като автономният остров избра нов президент и обвини Китай, че се опитва да му окаже натиск, докато потвърждава волята на тайванците за независимост.

Китай твърди, че Тайван е част от неговата територия и няма право да поддържа отношениея с други страни - позиция, която Тайпе остро отхвърля.

Преди изборите в събота служители по сигурността на Тайван прогнозираха, че Китай вероятно ще продължи да омаловажава малкото страни, които поддържат официални дипломатически връзки с Тайпе.

Лай Чинг-те - многократно критикуван от Китай преди изборите като опасен сепаратист, спечели изборите за управляващата Демократическа прогресивна партия и ще встъпи в длъжност на 20 май.

Избори в Тайван: Висока активност и президент, сочен за сепаратист от Пекин

Избори в Тайван: Висока активност и президент, сочен за сепаратист от Пекин

Изборите до голяма степен решават ситуацията със сигурността в района

Правителството на малката тихоокеанска островна държава Науру обяви, че "в най-добрия интерес" на страната и на нейния народ се стреми към пълно възобновяване на дипломатическите отношения с Китай. Науру е признавал Китай и преди, между 2002 и 2005 г.

"Това означава, че Република Науру вече няма да признава Китайската република (Тайван) като отделна държава, а по-скоро като неотчуждаема част от територията на Китай, ще прекъсне "дипломатическите отношения" с Тайван от този ден нататък и повече няма да развива никакви официални отношения или официален обмен с Тайван", посочва се в изявление на кабинета.

Заместник-външният министър на Тайван Тиен Чунг-куанг призна на набързо организирана пресконференция, че новината за прекъсването на отношенията е дошла внезапно.

Пекин специално избра деликатния момент след изборите, за да се насочи към Науру, заяви Тиен. Той оприличи този ход на "засада" и го нарече "явна атака срещу демокрацията", точно когато редица страни поздравяваха Тайван за гладко протеклите избори.

САЩ не подкрепят независим Тайван, за Китай вотът не променя нищо

САЩ не подкрепят независим Тайван, за Китай вотът не променя нищо

Часове преди отварянето на избирателните секции Вашингтон предупреди, че би било неприемливо която и да е страна да се намесва в изборите

"Тайван не се поддаде на натиска. Ние избрахме това, което искаме. Това е непоносимо за тях", добави той.

Китай е предложил на Науру - страна с население от 12 500 души - пари, далеч надхвърлящи това, което Тайван предоставя на своите съюзници, отбеляза Тиен.

Китайското външно министерство пък съобщи, че оценява и приветства решението на Науру.

Този ход оставя Тайван с едва 12 дипломатически съюзници, сред които Ватикана, Гватемала и Парагвай, както и Палау, Тувалу и Маршаловите острови в Тихия океан.

Външният министър на Тайван Джоузеф Ву е в Гватемала, където присъства на встъпването в длъжност на новия президент.

Науру е малка и отдалечена тихоокеанска островна страна, която използва австралийска валута и генерира приходи от лицензи за риболов и поддържането на регионален център за бежанци за австралийското правителство.

През декември австралийска банка, предоставяща единствената банкова услуга в страната, обяви намерението си да прекрати дейността си в Науру.

Австралия осигурява полицейска подкрепа и е основен източник на помощ за страната, като през 2023 г. е допринесла с 46 милиона австралийски долара за развитието ѝ.

Хондурас загърбва Тайван и протяга ръка към Китай

Хондурас загърбва Тайван и протяга ръка към Китай

Латиноамериканската страна иска да установи официални дипломатически отношения с Пекин