Тайван загуби един от малкото си останали дипломатически съюзници - Науру, съобщава "Ройтерс".
Това се случи само дни, след като автономният остров избра нов президент и обвини Китай, че се опитва да му окаже натиск, докато потвърждава волята на тайванците за независимост.
Китай твърди, че Тайван е част от неговата територия и няма право да поддържа отношениея с други страни - позиция, която Тайпе остро отхвърля.
Преди изборите в събота служители по сигурността на Тайван прогнозираха, че Китай вероятно ще продължи да омаловажава малкото страни, които поддържат официални дипломатически връзки с Тайпе.
Лай Чинг-те - многократно критикуван от Китай преди изборите като опасен сепаратист, спечели изборите за управляващата Демократическа прогресивна партия и ще встъпи в длъжност на 20 май.
Правителството на малката тихоокеанска островна държава Науру обяви, че "в най-добрия интерес" на страната и на нейния народ се стреми към пълно възобновяване на дипломатическите отношения с Китай. Науру е признавал Китай и преди, между 2002 и 2005 г.
"Това означава, че Република Науру вече няма да признава Китайската република (Тайван) като отделна държава, а по-скоро като неотчуждаема част от територията на Китай, ще прекъсне "дипломатическите отношения" с Тайван от този ден нататък и повече няма да развива никакви официални отношения или официален обмен с Тайван", посочва се в изявление на кабинета.
Заместник-външният министър на Тайван Тиен Чунг-куанг призна на набързо организирана пресконференция, че новината за прекъсването на отношенията е дошла внезапно.
Пекин специално избра деликатния момент след изборите, за да се насочи към Науру, заяви Тиен. Той оприличи този ход на "засада" и го нарече "явна атака срещу демокрацията", точно когато редица страни поздравяваха Тайван за гладко протеклите избори.
"Тайван не се поддаде на натиска. Ние избрахме това, което искаме. Това е непоносимо за тях", добави той.
Китай е предложил на Науру - страна с население от 12 500 души - пари, далеч надхвърлящи това, което Тайван предоставя на своите съюзници, отбеляза Тиен.
Китайското външно министерство пък съобщи, че оценява и приветства решението на Науру.
Този ход оставя Тайван с едва 12 дипломатически съюзници, сред които Ватикана, Гватемала и Парагвай, както и Палау, Тувалу и Маршаловите острови в Тихия океан.
Външният министър на Тайван Джоузеф Ву е в Гватемала, където присъства на встъпването в длъжност на новия президент.
Науру е малка и отдалечена тихоокеанска островна страна, която използва австралийска валута и генерира приходи от лицензи за риболов и поддържането на регионален център за бежанци за австралийското правителство.
През декември австралийска банка, предоставяща единствената банкова услуга в страната, обяви намерението си да прекрати дейността си в Науру.
Австралия осигурява полицейска подкрепа и е основен източник на помощ за страната, като през 2023 г. е допринесла с 46 милиона австралийски долара за развитието ѝ.
rambaldievskievich
на 19.01.2024 в 12:28:32 #1Тия наурци освен птиче гумно друго нямат. А скоро и територийката им няма да я има - потъва. Като тръгнат да се разселват, в Тайван няма да ходят.