Руското военно командване очаквало украинското нахлуване в Курска област и в продължение на няколко месеца разработвало планове за предотвратяването му. Това се доказва от документи, които журналистите на The Guardian са получили от украинските военни.
Тези документи, както съобщават военните, са били изоставени на руските позиции. В същото време изданието отбелязва, че журналистите не са се запознали с целия масив от документи, а с подборка от тях. The Guardian прави уговорката, че не може да провери независимо автентичността на документите, въпреки че отбелязва, че те носят отличителните белези на истински комуникации на руската армия.
От получените документи в частност стана известно, че още през януари руското командване е говорило за "възможност за пробив на държавната граница" от украинските въоръжени групировки. През февруари командирите били предупредени, че е възможно "бързо напредване от Сумска област към руска територия на дълбочина от 80 км", за да се създаде коридор, през който след това да преминат бронираните машини на украинските въоръжени сили.
В средата на юни предупреждението станало още по-конкретно, пише The Guardian, позовавайки се на получени документи. По-специално, руските военни били предупредени, че украинските въоръжени сили могат да пробият в посока Суджа, за да поемат този регионален център под свой контрол. Имало е и предупреждение, че Украйна ще се опита да разруши моста над река Сейм, за да прекъсне руските доставки в региона. И двете неща в крайна сметка се случиха, пише вестникът.
В съвременната война, с навлизането на дроновете и развитието на други методи за разузнаване, става все по-трудно да се прикрият приготовления за настъпление. Въпреки че пробивът на украинските сили на територията на Курска област беше неочакван за външни наблюдатели, руските военни са могли да знаят в по-голяма или по-малка степен за подготовката му, коментира военният кореспондент на Би Би Си в Украйна Павел Аксьонов.
Но, колкото и да е странно, това разузнаване им е помогнало малко. При липсата на войски в близост до мястото на пробива е било невъзможно да се направи нещо бързо - просто не е имало какво да се прехвърли бързо в Судженския район. Но дори и със закъснение Русия не побърза да прехвърли "на пожар" части към Курск.
Най-лесният начин да стане това беше от фронтовите резерви в Украйна, но украинските въоръжени сили искаха точно това от руската армия. В резултат на това войските за новия участък на фронта трябваше да се събират на части в различни региони.
Руската армия не разполага с достатъчно войски, за да извършва едновременно офанзиви в Украйна и да поддържа големи сили, за да спре подобни пробиви в граничните райони.
Освен това, тъй като Русия и нейните окупирани територии полуобкръжават Украйна, логистичните маршрути по границите са много по-дълги в сравнение със съответните украински маршрути. Това също така увеличава времето за всеки руски отговор на криза на ново място на руско-украинската граница. За Украйна е по-лесно да реагира на нови заплахи - прехвърлянето на резерви изисква по-малко време.
Руските войски се оказаха в подобна ситуация през лятото на 2022 г., когато украинските въоръжени сили успяха да освободят големи територии в района на Харков - просто нямаше кой да ги задържи. И тогава приключи с обявяване на мобилизация. Сега това все още не се обсъжда.
sonder
на 20.09.2024 в 14:23:30 #1Даже и да е имало такива подозрения, не могат просто така да взимат войници от едно място на друго и да стоят там без работа. И в двата случая, русия щеше да загуби.