Конфликтите по света са се увеличили след избухването на пандемията. Това показва ежегодния Индекс за глобален мир, публикуванот Института за икономика и мир, информира ДПА.
Докладът, който прави оценка на ситуацията през 2020 г., показва, че конфликтите са се увеличили в световен мащаб за девети път от 12 години.
Основателят на института Стив Килелея заяви, че виновна за това била пандемията.
Въпреки че общите нива на конфликти и тероризъм са намалели през 2020 г., политическата нестабилност и насилствените демонстрации са се увеличили, уточни Килелея.
Той каза, че икономическото въздействие на пандемията ще създаде допълнителна несигурност, особено за страни, които вече са изпитвали затруднения преди пандемията.
Възстановяването също вероятно ще бъде силно неравномерно, което може да рискува допълнително да задълбочи разломите.
Като цяло Глобалният индекс на мира регистрира над 5000 насилствени събития, свързани с пандемията между януари 2020 г. и април тази година.
Двадесет и пет страни са регистрирали по-голям брой насилствени демонстрации, докато само осем страни са се подобрили в тази категория.
Ситуацията е била най-лоша в Беларус, Мианмар и Русия, където властите предприеха репресии срещу протестиращите.
Гражданските вълнения рязко са нараснали в САЩ през разглеждания период, не само заради пандемията, но и отчасти заради нарастването на движението Black Lives Matter ("Животът на черните има значение"), както и на щурма на Капитолия във Вашингтон през януари.
За разлика от това, честотата на убийствата, броят на жертвите в резултат на тероризъм и възприемането на престъпността са спаднали значително на много места по света, въпреки че ситуацията се различава значително от един район до друг.
Например в Афганистан, Бразилия, Южна Африка и Мексико, повече от половината от населението продължава да посочва насилието като най-големия риск за собствената си безопасност в ежедневието.
Според доклада Афганистан е най-малко мирната страна в света, следван от Йемен, Сирия, Южен Судан и Ирак. Русия също е сред най-малко мирните на 153 място от общо 163 страни в индекса.
Исландия, от друга страна, отново оглави класацията като най-мирната страна, като заема тази позиция от 2008 г. насам. България е класирана на 27 място в индекса като една от най-мирните страни.
Като регион Европа е и най-мирната според индекса, който отбелязва обаче, че и на Стария континент политическата нестабилност се е увеличила.
Глобалният индекс на мира обхваща 99,7% от световното население, казват издателите му и оценява ситуацията, като използва 23 качествени и количествени показателя, групирани в три области - продължаващи конфликти, сигурност и милитаризация.