Лидерът на сепаратисткия регион на Приднестровието, Вадим Красноселски, посети Москва за разговори, насочени към разрешаване на енергийната криза, предизвикана от спирането на руските доставки на газ, съобщи агенция "Новости Приднестровья", цитирана от "Ройтерс".
Лидерът на Приднестровието очаква регионът скоро отново да получи руски газ, за да посрещне нуждите си.
"Надявам се, че в резултат на тези преговори (в Москва) в близко бъдеще ще бъде доставен газ за Приднестровието за производство на електроенергия и за нашите граждани", каза Красноселски пред журналисти.
"Газът ще бъде доставен като хуманитарен газ в обема, необходим за населението на Приднестровието, за производството на топлина и електроенергия и за промишлените предприятия на Приднестровието", добави той.
Русия все още не е коментирала темата.
Красноселски каза, че ще има допълнителни преговори за определяне на началната дата за доставките и техния маршрут.
Приднестровието наложи тежки прекъсвания на електрозахранването от 1 януари, когато "Газпром" спря износа на газ за региона. Причината за спирането е дълг от 709 милиона долара, който Кишинев не признава за валиден.
Москва обвини Молдова и Украйна за кризата, след като те отказаха да удължат петгодишно споразумение за транзит на газ, изтекло на 31 декември. Според Молдова Русия може да използва алтернативни маршрути за доставки до Приднестровието, но Москва настоява, че пречки са наложени от Киев и Кишинев.
Президентът на Молдова Мая Санду заяви, че Кишинев е предложил на Приднестровието помощ за закупуване на газ от външни пазари и осигуряване на доставки на въглища от Украйна, но сепаратистките власти отхвърлят тези предложения.
"Искаме хората в региона на Приднестровието да имат електричество, топлина и вода възможно най-скоро," подчерта Санду. Тя обаче добави, че отказът на Тираспол да приеме помощ от Молдова идва не от самия регион, а от Кремъл.
Междувременно Кремъл продължи с остри коментари към Кишинев. Николай Патрушев, съветник в руската администрация, обвини молдовските власти за енергийната криза и предупреди за риск Молдова да "изчезне като държава" поради своята "агресивна антируска политика".
Молдова, която се стреми към интеграция в Европейския съюз, се намира под засилен натиск от страна на Москва. Президентът Санду заяви, че кризата е умишлено създадена от Русия с цел дестабилизация на страната.
Политическият анализатор Виталие Андриевски отбеляза, че преговорите на Красноселски в Москва могат да доведат до два възможни сценария: Русия да настоява за изплащане на дълговете от Молдова или да възобнови доставките през алтернативен коридор, като Балканския маршрут, без да изисква погасяване на задълженията.
chafeto
на 15.01.2025 в 16:14:57 #2Опако Пак не си вникнал в смисъла. Ако Приднестровието отиде в един момент към Русия (което в бъдеще може и да стане), Румъния ще се почиства окуражена да си прибере останалата част. Имай предвид, че след деградацията на либералния консенсус, който управлява Европа, ще се появят правителства, които са ориентирани националистически. Твърде вероятно това да сполети и западна ЗУкрсйна, защото такива претенции имат Поляци, Унгарци и Румънци. Та твърде вероятно (не казвам, че със сигурност ще стане) и с Молдова да се случи това. Но твоята мисъл не може да прескочи холивудските сценарии.
Опако
на 15.01.2025 в 15:28:36 #1Ха-ха! Молдова щяла да изчезне, заради антируска политика! Колко болни мозъци са руските фашаги! Сякаш Румъния ще ги остави да бъдат мачкани от руските главорези!