Ваксината на Merck&Co срещу вируса Ебола получи препоръка за одобрение от европейския регулатор на лекарствата в петък, като направи крачка към превръщането в първата официално одобрена ваксина срещу смъртоносната болест, съобщава "Ройтерс".

Европейската агенция по лекарствата - EMA съобщи, че нейният комитет за лекарства за хора (CHMP) препоръчва да се предостави разрешение за пускане на пазара в ЕС, като ваксината да бъде обозначена като Ervebo за лица на възраст над 18 години, които са в риск от контакт със заирския вирус Ебола.

Окончателното одобрение зависи от Европейската комисия, която обикновено следва препоръките на CHMP.

Световната здравна организация - СЗО приветства решението, като заяви, че ще премине към преквалификация на ваксината. Програмата за предварителна квалификация на СЗО е услуга, която помага да се осигури достъп до лекарства за тежки заболявания като ХИВ/СПИН и малария.

"Условното разрешение за първата в света ваксина срещу Ебола е триумф за общественото здраве и свидетелство за безпрецедентното сътрудничество между редица експерти в световен мащаб", коментира генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейсус.

СЗО бие тревога: Ебола е заплаха за здравето в международен план

СЗО бие тревога: Ебола е заплаха за здравето в международен план

Заразен е пренесъл вируса в град с два милиона души в Демократична република Конго

Хеморагичната треска, открита за първи път в Конго през 1976 г., се разпространява чрез директен контакт с телесни течности и обикновено убива приблизително половината от тези, които заразява.

Понастоящем няма одобрени терапии за Ебола, а данните от изпитания и програми за употреба показват, че Ervebo е ефективна за защита срещу вируса след еднократна доза, съобщи EMA.

Ваксината е тествана при около 16 000 души и в момента в процес на одобрение в САЩ.

Настоящата епидемия от Ебола в Демократична република Конго е заразила над 3000 души.

Светът не е готов за пандемии, за 36 часа могат да загинат 80 милиона души

Светът не е готов за пандемии, за 36 часа могат да загинат 80 милиона души

Експерти на СЗО и Световната банка: Този сценарий е напълно правдоподобен и усилията на правителствата са отчайващо недостатъчни