Сърбия води преговори с Франция от една година за закупуване на 12 нови изтребителя "Рафал" и обмисля придобиване на още 12 употребявани самолета от друга страна. Това съобщи в събота сръбският президент Александър Вучич след края на учението "Огнен щит". Той добави, че страната му иска да закупи и безпилотни летателни апарати (БПЛА) "Байрактар" от Турция, предава ТАСС.
Самолетът "Рафал" е двумоторен многоцелеви изтребител, произведен от Dassault Aviation, оборудван със съвременни оръжия и навигация, радар от последно поколение с висока степен на интеграция на сензори и системи за самозащита, както и възможност за използване на широк гама от оръжия. Освен това има минимално радарно отражение, което го прави частично невидим. Освен във Франция, тези машини се експлоатират от Египет, Катар и Индия, споразумения за доставка на такива машини са сключени и с Обединените арабски емирства, Индонезия, Гърция и Хърватия.
"Ще засилим нашата хеликоптерна авиация, както и ще увеличим броя на дроновоте. Поисках "Байрактар"-и в разговор с (турския лидер Реджеп) Ердоган преди два дни и получих обещание, че ще получим възможността да ги купуваме без да чакаме на опашка", каза президентът на Сърбия.
През последните години Турция стартира производството на бойни БПЛА не само за задоволяване на нуждите на своите въоръжени сили, но и за износ. В момента шест държави вече разполагат с тези дронове: Азербайджан, Катар, Либия, Мароко, Полша и Украйна. Дроновете от този тип са използвани в бойни действия в Нагорни Карабах, Сирия и Либия, както и в Украйна.
Ученията на сръбската армия "Огнен щит" приключиха в събота на полигона. В маневрите участваха над 1000 души, включително подразделения на сухопътните войски, авиацията и противовъздушната отбрана, 72-ра бригада специални сили и 63-та въздушно-десантна бригада.
ivan-koichev
на 11.04.2022 в 14:46:38 #8А защо не си купуват Ф-16 като назе?
oktavian
на 10.04.2022 в 20:55:13 #7Обяснението е простичко.Руските самолети се показаха в Украйна в много лоша светлина срещу противник, който почти нямаше съвременна авиация.Тук в полза на "Рафал" е и решението на Индия да се откаже от закупуването на Су35 и да купи "Рафал" като много по-добри самолети.Отзивите на индийците за Су35 бяха направо отчайващи въпреки по-ниската му цена! За турските дронове просто няма защо да се говори.Те се доказаха суперефективни в реални бойни действия.Руските дронове се оказаха поредния прехвален боклук. Вучич не е луд да се сдобива с въоръжение, което не е конкурентно на "Rafal" и "Bajraktar".
bajbor
на 10.04.2022 в 19:21:42 #6"....Вучич може да си купува оръжие откъдето си иска,...." Еееееех, така са лидерите на свободните народи... Какво да кажем ние, с наште самальоти, дето до 5 години нито един радар в света няма да може да засече.
friend
на 10.04.2022 в 18:28:42 #5Вучич може да си купува оръжие откъдето си иска, но основният въпрос е "защо му е това оръжие?". Преди няколко години Русия подари на Сърбия две ескадрили МиГ 29 и много танкове и друга военна техника. Сега купува отново самолети и дронове. Сърбия се намира в средата на Балканския полуостров сред мирни страни, които не я заплашват отникъде. Никоя от съседните страни няма такъв военен потенциал, като Сърбия. Може ли някой да отговори на въпроса "защо се въоръжава Сърбия"?
ivan-koichev
на 10.04.2022 в 16:46:45 #4Никакъв завой няма от страна на Сърбия, те са си същите от векове. ЕС, Русия и Китай са равнопоставени на сръбска земя и се съревновават кой ще инвестира повече в Сърбия.
nsmilitia
на 10.04.2022 в 15:26:22 #3Предвид текущата ситуация, ние трябва да направим точно същото. Интересно, че не се е спрял на руска техника. Май има някакъв обратен завой от сръбска страна.
gorg-luner
на 10.04.2022 в 14:44:00 #2Рафалки те са доста добър избор сравнение със невидими те фки
Styx
на 10.04.2022 в 14:08:41 #1Тъжната истина е че обикновено такива опити за “мултивекторност” водят основно до цветна революция за автора им. Няма да е далеч времето, в което резултатите ще проличат.