Водещи племенни обединения в Йемен обявиха присъединяването си към протестиращите, които настояват за оставката на президента Али Абдула Салех, съобщи АФП. Става въпрос за „Хашед" и „Бакил", които са се присъединили към стачкуващите.

Агенцията цитира и думите на лидера на „Хашед" Хюсеин бин Абдула ал Ахмар. Обявих оттеглянето си от управляващия Генерален народен конгрес в знак на протест срещу репресиите над мирните демонстранти в Сана, Таез и Адез, заяви той.

Движението е сочено за най-влиятелното в страната. То обединява девет племена, включително и племето Санам, което отдавна е опора на управлението на Салех.

Решението на лидерите на „Хашед" беше приветствано и от втората по значение племенна организация в страната „Бакил". Племената в Йемен притежават огромна власт и са от съществено значение за централното правителство, посочва още АФП.

Световните агенции съобщават, че въпреки обявената вчера готовност на президента за диалог с протестиращите, и днес йеменски градове станаха арена на протести. Хиляди души се включиха в демонстрация в Сана, настоявайки Салех да се оттегли. В протеста загинаха двама студенти, които бяха убити от правителствените сили.

Йемен е поредната арабска страна, която става арена на масови демонстрации срещу властта. Протестите там последваха събитията в Тунис и Египет и принудиха Али Абдула Салех да направи значителни отстъпки в политиката си. Едно от тях беше искането на протестиращите да напусне заемания пост през 2013г. Въпреки това, от опозицията настояват за незабавната му оставка.

Според официалните данни загиналите от началото на безредиците, избухнали преди около месец, са 13 души. Десетки други са ранени.