Южнокорейските опозиционни партии заявиха в сряда, че са внесли предложение за импийчмънт на президента Юн Сук Йол заради краткотрайното му обявяване на военно положение, според доклад на AFP, цитиран от The Guardian.
"Внесохме предложение за импийчмънт, подготвено спешно", казаха представители на шест опозиционни партии, включително основната Демократическа партия, на брифинг на живо за пресата, добавяйки, че ще обсъдят кога да го подложат на гласуване, като това може да се случи най-скоро в петък.
Юн Сук Йол предизвика най-голямата политическа криза в Южна Корея от десетилетия късно във вторник вечерта, когато внезапно обяви военно положение, само за да се оттегли шест часа по-късно след протести и парламентарно вето.
Президентът Юн Сук Йол, консервативен бивш прокурор, беше избран за първи път през 2022 г. с много малка разлика, но оттогава популярността му се срина, като положителните рейтинги едва надхвърлят 10%.
Според Джулиан Боргер от Guardian, внезапното въвеждане на военно положение от Юн изглежда е акт на отчаяние.
"Краткотрайното обявяване на военно положение от Юн изглежда е било отчаян хазарт в лицето на ниската обществена популярност - с положителни рейтинги едва над 10% - в разгара на стачка на лекари и твърда политическа опозиция, включително все повече и в неговата собствена партия "Народна сила".
В Сеул вече има протести, като южнокорейците призовават президента да подаде оставка. Протестиращите държаха плакати с надписи: "Възстановете демокрацията" и "Оставка на Юн".
Депутати и членове на опозицията също се събраха пред Народното събрание.
"Парламентът трябва да се съсредоточи върху незабавното спиране на работата на президента, за да приеме законопроекта за импийчмънт възможно най-скоро", каза Хуанг Ун-ха, един от депутатите в коалицията, пред репортери в сряда.
Лидерът на управляващата "Партия на народната сила" на Юн също призова министърът на отбраната Ким Йон-хюн да бъде уволнен и целият кабинет да подаде оставка.
Междувременно се очакват още протести в сряда, като най-голямата синдикална коалиция в Южна Корея, Корейската конфедерация на профсъюзите, планира да проведе митинг в Сеул. Синдикатът обеща да стачкува, докато Юн не подаде оставка.
Кабинетът на Юн Сук Йол заяви, че обявяването му на военно положение късно във вторник е оправдано и в рамките на конституцията.
Той отрече силите на военното положение да са пречили на достъпа на депутатите до парламента.
Earlier today at South Korea's Parliament: Military forces tried to force their way in while people inside scrambled to create barricades from wooden tables and chairs, standing firm against the intrusion. #SouthKorea #Martial_Law pic.twitter.com/XZ7KW4prNy
— Sneha Mordani (@snehamordani) December 3, 2024
По-ясна картина на събитията в парламента снощи след внезапното обявяване на военно положение от президента Юн може да се види в нови кадри от видеонаблюдение.
В сградата на парламента служителите са използвали дивани и пожарогасители, за да попречат на войници, въоръжени с автомати и очила за нощно виждане, да влязат в националното събрание на Южна Корея.
Малко след декларацията на Юн, хеликоптери прекараха тежко въоръжените войници в сградата на парламента на Южна Корея.
Други войници са се изкачили през оградите по периметъра след полунощ, каза Ким Мин-ки, генерален секретар на събранието, пред репортери на брифинг, добавяйки, че след това са разбили прозорци, за да влязат в сградата в това, което той нарече "противоконституционно и незаконно" нахлуване.