Германският канцлер Ангела Меркел заяви пред турския премиер Реджеп Ердоган, че Европейският съюз ще продължи да води преговорите с Анкара за присъединяване на страната към блока на добра воля, въпреки някои съществени разногласия, съобщава Ройтерс.

Припомняме, късно снощи Ердоган изтъкна, че ЕС може да загуби Турци, ако не гарантира членство на страната до 2023 година. По време на вчерашна дискусия в Берлин Ердоган отговори на въпрос по темата с думите: „Те най-вероятно няма да ни залъгват дълго време, но ако го направят... то тогава ЕС ще загуби, най-малко ще загуби Турция".

През 2023 година Турция ще празнува 100-годишнината от създаването на републиката. За първи път той посочи конкретна дата колко дълго Анкара може да продължи по пътя за присъединяване към съюза.

Разговорите между ЕС и Турция за присъединяване стартираха през 2005 година, но оттогава те не вървят гладко заради споровете около Кипър, член на ЕС, и силната опозиция от страна на сърцевината в съюза - Германия и Франция.

Но по време на съвместната пресконференция с Ердоган в Берлин Меркел подчерта, че „Европейският съюз е честен преговарящ партньор".

Тези преговори ще продължат независимо от въпросите, които ние трябва да изясним", каза тя, имайки предвид критиките към Турция в доклада на Европейската комисия за страната-кандидат.

Водената от Меркел дясноцентристка Християндемократическа партия е против присъединяване на Турция към ЕС, въпреки че подкрепя статута на „привилегирован партньор".

Въпросът за пълноправното членство на Турция се разглежда в рамките на моята партия по определен начин ...Ние (Германия и Турция) сме се научили да живеем с тази разлика и все още имаме добри отношения", добави тя.

Германия е най-големият търговски партньор на Турция от страните от ЕС и също дом на милиони турци - най-голямата турска диаспора в Европа.

Ердоган посети Берлин, за да открие нова сграда на турското посолство. Той покани Меркел да посети Турция следващата година.

Турският премиер в същото време се изказа остро по отношение на Кипър, заявявайки, че не е трябвало да се допуска присъединяването на островната страна през 2004 година, защото остава разделена между международно признатата южна кипърско-гръцка общност и северната кипърско-турска общност, призната само от Анкара.

Ердоган припомни, че преди време Меркел му е казала, че е било грешка да се приеме разделен Кипър.

Това е сериозна грешка и грешката продължава с нарастващи ефекти", допълни Ердоган.

До момента Турция е затворила напълно само една глава от 35-те, които трябва да се затворят, за да се присъедини към ЕС.

13 глави са блокирани заради кипърския въпрос и ЕК обяви, че Турция не е изпълнила стандартите по отношение на човешките права и свободата на словото.