Украинският президент Володимир Зеленски, който пристигна в Лондон, заяви, че възнамерява да запознае британския премиер Кийр Стармър и новия генерален секретар на НАТО Марк Рюте с украинския План за победа, който наскоро представи пред американски политици, съобщава Би Би Си.
Марк Рюте коментира евентуалното връщане на власт на Доналд Тръмп в САЩ, както и ядрените учения, които НАТО започва следващата седмица.
Журналистите попитаха Рюте дали се страхува, че ако спечели президентските избори през ноември, Тръмп ще спре да предоставя военна помощ на Украйна.
"Знам, че той напълно разбира и е съгласен с мен, че битката в Украйна не е само за Украйна, но и за бъдещата сигурност на Съединените щати. Той знае това", отговори Рюте.
Той добави, че и републиканците, и демократите в Камарата на представителите и Сената подкрепят Украйна и призова "да спрем да се тревожим за президентството на Тръмп".
"Нямам притеснения, защото съм абсолютно убеден, че САЩ участват в това, защото разбират, че не само Украйна има нужда от това, но и те самите имат нужда от това. И че цялата територия на САЩ, от Вашингтон до Сан Франциско, ще бъде по-малко безопасна, ако Путин успее в Украйна.
Генералният секретар на НАТО беше запитан и за искането на Киев да разреши удари със западни оръжия по цели дълбоко в руска територия.
Рюте отговори, че не вижда правни пречки за това, тъй като "от правна гледна точка Украйна може да използва оръжията си, ако може да удари цели в Русия, които представляват заплаха (за нея)". "Но преди всичко това решение трябва да бъде взето от отделните членове на Алианса. Те решават как да се използват оръжията, които доставят на Украйна", каза Рюте.
В четвъртък генералният секретар на НАТО също каза, че следващата седмица блокът ще проведе годишното си ядрено учение Steadfast Noon.
Според източници на Ройтерс ще участват около 60 военни самолета, представляващи 13 страни от НАТО, включително изтребители F-35A и стратегически бомбардировачи B-52.
"В днешния свят на несигурност е жизненоважно да тестваме защитата си и да укрепим защитата си, така че нашите противници да знаят, че НАТО е готова и способна да отговори на всяка заплаха", каза Рюте след среща със Зеленски и Стармър.
Той каза, че учението "ще бъде фокусирано върху Обединеното кралство и Северно море, но също така и върху Белгия и Нидерландия".
Украинският План за победа съдържа четири точки: военна помощ за Украйна, икономически стъпки, дипломатически натиск върху Кремъл и "политическа принуда на Русия".
Според British Press Association по време на среща със Стармър Зеленски вероятно отново ще се опита да получи разрешение да използва британските крилати ракети Storm Shadow срещу цели дълбоко в руска територия, като военни летища.
Съединените щати и Великобритания все още не позволяват на Украйна да използва предоставените от тях ракети за унищожаване на руски цели, разположени далеч от границите. Киев смята, че подобни удари също ще направят възможно по-ефективната борба с руската авиация, но според съобщения в пресата Вашингтон се опасява от ескалация и пряко участие на блока НАТО във войната.
В сряда британското правителство заяви, че позицията на Лондон относно използването на ракетите Storm Shadow не се е променила, съобщава Press Association.