В свое интервю пред Deutsche Welle Збигнев Бжежински осъжда изглеждащата все по-неизбежна военна атака срещу Сирия, като заявява, че администрацията на САЩ не разполага с рационална стратегия за този регион.
Бжежински бе държавен съветник по проблемите на националната сигурност при президента Джими Картър от 1977 до 1981 и е смятан за един от блестящите професионалисти в сферата на американската външна политика.
След предполагаемата мащабна химическа атака срещу мирно население, изглежда, определени военни действия срещу режима на Асад са неизбежни. Подкрепяте ли ги и какво е отношението ви към тях?
Смятам, че подобни действия, ако бъдат предприети, трябва да бъдат част от по-широка стратегия. В противен случай те може да се превърнат в наказателен отговор, но ще решат ли проблема? Съществува ли стратегия за неговото решаване? Кой е част от тази стратегия, а кой - не? Това са въпросите, върху които, смятам, трябва сериозно да се помисли, преди да се хвърлим във военни действия - които може би са морално оправдани, но независимо от това вероятно биха имали нежелателни последици.
Мислите, че администрацията на Обама има по-мащабна стратегия за Сирия за периода след края на бойните действия?
Дори и да я има, тя се пази в много дълбока тайна.
Какъв тип планове бихте искали да видите?
Струва ми се, че проблемът в случая със Сирия е част от по-широката дилема, отнасяща се към сътресенията в Близкия изток. Решаването на тези проблеми не може да се базира единствено на военна сила и не бива да зависи изключително от западните държави.
Поразен съм от готовността, с която Великобритания и Франция, изглежда, гласуват „за" бойни действия. Но в същото време помня, че и двете страни са бивши империалистически колониални държави в региона.
Предвид съвременната реалност на онова, което в книгите си наричам „глобално политическо пробуждане", политиката на сила, базирана на първо място на западните страни (а в някои случаи бивши колониални империи) не ми изглежда перспективна посока към окончателното решаване на регионалните проблеми.
Споменавате за нуждата от разширена коалиция, която да стане част от каквито и да било военни действия. Какво имате предвид?
Мисля, че като минимум във военните действия, ако наистина се случат, трябва да вземе участие Турция. И смятам, че одобрението за подобно решение трябва по някакъв начин да бъде артикулирано - особено от онези държави, чието икономическо благополучие е силно зависимо от стабилността в Близкия изток. Имам предвид някои от азиатските държави, които са толкова зависими от енергийните източници, идващи от Близкия изток.
Не споменавате Русия в списъка си. Каква според вас е нейната роля?
Разумната роля на Русия би била в присъединяването й към международната общност за съвместно определяне на общи стандарти за:
а) решаване на сирийския проблем;
б) по-широк подход към Иран и ядрената му програма; и разбира се
в) активна подкрепа за разрешаването на израело-палестинския проблем, който определено създава търкания.
От моя гледна точка всички тези въпроси трябва да се решават в по-широк контекст, а не да се ограничават само до военен удар от страна на малка група западни държави, някои от които нямат най-конструктивния исторически опит.
Как си обяснявате факта, че администрацията на Обама не се старае особено да включи ООН в опитите за решаване на проблема и по същество вместо това се мъчи да получи подкрепата на НАТО?
Не съм убеден, че в случая характеристиката на администрацията на Обама е вярна. Мисля, че те биха били щастливи да получат санкция на ООН, но се притесняват, че подобни усилия ще бъдат блокирани от руснаците, а възможно и от китайците.
За мен това означава, че съществената част от сериозната дискусия трябва да се води със страните, които смятат, че така или иначе може да бъдат засегнати от последствията от бърза ескалация на насилие в този регион. С две думи - проблемът е в това, че въпросът е доста по-широк от Сирия и към него не бива да се подхожда като към чисто сирийски проблем.
Това - първо, а второ - ответните действия на сериозни морални престъпления като химическа атака трябва да бъдат част от нещо по-голямо, да се имат предвид стратегическите задачи, а не да бъдат просто наказателна операция.
Какви последствия очаквате след възможно военно нападение срещу сирийския режим? Президентът Асад вече заплаши, че Сирия ще се превърне за САЩ във втори Виетнам. Доколко ви се струва сериозно?
Всяка аналогия има известна степен целесъобразност, но може да вкарва в заблуждение. Мисля, че в случая със сирийския проблем съществуват множество аспекти, който го отличават от Виетнам - например в Сирия съществува доста съществена опозиция на Асад.
И като заключение - в този момент не сте убеден, че военните действия срещу Сирия са правилна стъпка?
Не виждам по-широк стратегически контекст за това. И ме притеснява, че участниците в конфликта - особено Америка и бившите колониални държави, имат твърде стеснена база. От моя гледна точка това незабавно ще създаде политически проблем.
Seifi
на 07.09.2013 в 11:32:05 #10Искат една лъжа повторена 100 пъти да се приеме за истина. Запитайте се кой има интерес и полза от ХИМИЧЕСКО ОРЪЖИЕ, Асад знаеше че го дебнат и бе наврял БУНТОВНИЦИТЕ В ЧЕРЕН МАЙМУНСКИ Гъз вече. Кой има полза от химическа Атака? Провокаторите САЩ и Израел!
Трезвият глас
на 30.08.2013 в 11:50:08 #9Щом и този изверг от времето на Студената война е на това мнение, значи нещата са много зле с поредната мотивация за агресия
Justice for ALL
на 30.08.2013 в 07:09:42 #8Бжежински - един от "илюминираните", не че е против този удар, но поне има малко повече здрав разум от насъсканите кучета, готови за война. Ясно е, че САЩ няма да сложи войски там. Могат обаче достатъчно да отслабят Асад, за да го свалят от власт. След това ще има 2-ри Ирак по отношение на хаоса, който ще настъпи след свалянето на Асад. Сирия по принцип е странна държава. Управляват я сектарнти, чиято религия е с елементи на християнство. Голямото мнозинство обаче са араби. Тази клика на върха би трябвало да е лесна за сваляне или поне така изглежда на пръв поглед. Руснаците и китайците няма да се съгласят на резолюция на ООН. Това обаче няма да спре Запада да си хвърли военната мощ срещу Асад и да избие един куп невинни хора.
posredstven
на 29.08.2013 в 20:38:43 #7българин | 28.08.2013 23:39 --- защо си мислиш че съм изненадан напротив само че обикновените хора никои не ни брои за глас ние сме данъкоплатци. директно казано - плащаме им масрафа те пък ни създават илюзия за един добър живот плаща се на много хора да поддържат тази илюзия. Ние хората сами вървим против себе си Те ни разделят защото така по лесно ни управляват И докато сме овце ще продължават
Legalen
на 28.08.2013 в 23:19:45 #6АВРОРА значит Заря | 28.08.2013 19:12 Ако има "идея за капитализма", значи някак е "наложена отгоре". Идеята е трансцендентно битие, което изрично не се обговаря, а чрез нея се обговаря. Капитализмът е преди всичко идейно състояние, вид привилегирована кондиционност, представляваща епохален регулатив на поведенчески действия и реакции. Стелтът правилно е посочил двата основни параметъра на въпросното състояние - интерес, ерго свободна гражданска стопанска активност и предприемачество/търговия. В самата идея е заложено тя да не се контролира чрез тотален идеологически наратив (както при социалистическия обществен проект), но заедно с това перформативите на капитализма все пак не изхождат от "естеството на човешката природа", нито от "характера на обществената реалност" - и самите те са резултат от продължително исто(сте)рическо привилегироване и итеративно внедряване в практиката на въпросната идея за по-лесен (полезен) икономичен начин на живот. Идея ................................................................................ Изумително! Това са формулировки на философ! Поздрав!
posredstven
на 28.08.2013 в 23:09:14 #5Bogi | 28.08.2013 22:00 ---- Доста точно С едно допълнение Това тяхното се нарича пропаганда. И е предназначено от тъпаци за тъпаци Навремето хората с ИТ насоченост се смееха на тъпата реклама на Мултирама Само че тя не е тъпа. Тя бе насочена към простолюдието защото те всъщност са повечето като население. Сегашната промивка на мозъци също е с тази насоченост
velikiat
на 28.08.2013 в 20:19:59 #4Stealthblade
на 28.08.2013 в 19:16:03 #3българин | 28.08.2013 18:12 Говориш за система, а такава няма. Именно липсата на наложена от горе система е капитализма. Има го от както човечеството е осъзнало нуждата от специализация и търговия. Има го мнооого преди да се появят парите. И ще го има много след мене и тебе по простата причина, че хората винаги гледат собствения си интерес, а това е основата на цялата идея на капитализма. Той ще изчезне в деня в който хората спрат да търсят максимална изгода и печалба за себе си. И тук не ти говоря за банкери, олигарси и т.н. а за най-обикновенните хора, които предпочитат да си сложат спестяванията в банка вместо да ги раздават по улицата.
Stealthblade
на 28.08.2013 в 19:06:22 #2българин | 28.08.2013 17:49 Капитализма ще умре в деня, в който хората спрат да гледат собствения си интерес. Недей да плямаш за неща от които не разбираш грам. Ако това в САЩ е капитализъм аз съм трамвай! Просто хората си имат план и си го спазват и той няма нищо общо с капитализма. http://www.youtube.com/watch?v=9RC1Mepk_Sw
Минувач
на 28.08.2013 в 19:01:05 #1САЩ въобще не смятат да влизат в Сирия. Ще извършат хирургически удари с ракети по стратегически обекти на Асад, с което ще демотивират армията им. Това извършиха в Ирак в началото, но после пообъркаха нещата, когато решиха да помагат само на едната страна...