Най-голямото първоначално публично предлагане на акции в историята - това на петролния гигант Saudi Aramco вероятно ще се осъществи на борсата в Хонконг.
Компанията може да избере този ход като по-лесен начин за достигане до огромната китайска инвестиционна общественост, посочва Чарлз Ли, изпълнителен директор на фондовия пазар в специалния административен район.
"Сделка в Хонконг с възможност за достъп сега, или по-късно, до китайската инвестиционна общественост работи чудесно за Саудитска Арабия, за Китай, за Хонконг и за всички останали. Така че не виждам причина да не е тук", каза Ли пред CNBC.
Хонконг се конкурира с борсите в Ню Йорк и Лондон - и потенциално други големи капиталови пазари - за най-голямото публично предлагане в света. Saudi Aramco, която е оценена между 1 и 2 трлн. долара, се очаква да пусне в продажба около 5% от акциите си.
Петролният гигант е готов да започне първичното публично предлагане през втората половина на 2018 г., но точният момент и решението за това къде да се случи зависи от неговия единствен акционер: правителството на Саудитска Арабия.
Ако властите в Рияд изберат Хонконг, това ще бъде сериозна подкрепа за града, който наскоро загуби позицията си като световен лидер в публичните предлагания.
Финансовият център е набрал 15.6 млрд. долара от предлагането на нови акции през 2017 г., което го поставя на трето място след Ню Йорк и Шанхай. През 2016 г. борсата в Хонконг бе лидер с приходи от 25.2 млрд. долара, според доклад на Ernst & Young.
Оттговата капиталовият пазар обави промяна в правилата за предлагане на ценните книжа, за да привлече по-голям брой първични публични предлагания.
Промените, които влизат в сила през тази година, включително възможност за предлагане на 2 класа акции и по-лесното навлизане на компании за биотехнологии и фирми, търсещи вторичен пазар в Хонконг, посочи Ли.
При тази структура ценните книжа, държани от учредители и ръководители на дружества, имат по-силно право на глас от онези, притежавани от миноритарни собственици.
Големите технологични компании като Facebook и Alibaba използват такъв формат, но структурата е увеличила тревогите за корпоративното управление и защитата на миноритарните инвеститори.
Според Ли миноритарните инвеститори ще бъдат достатъчно защитени. "Всяка защита, която имаме - ние със сигурност сме най-агресивният защитник в това пространство - ще бъде там", увери той.