Нов екип от четирима български военни медици замина за Мали. Това е 20-ият български контингент от 2013 г., който участва в Мисията на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност на африканската държава.
Поредният екип ще се грижи за здравето на личния състав на щаба на операцията, който е базиран в столицата Бамако. Продължителността на мисията е 4 месеца, а смяната на военните медици става на ротационен принцип.
Началникът на Катедра "Медицина на бедствените ситуации" във ВМА полковник доц. д-р Димо Димов пожела на участниците в мисията да се завърнат живи и здрави.
"Пожелавам ви да затвърдите доброто представяне на екипа ни, който в момента е в Мали. Традиционно, българските медици защитават достойно името на родината при мисии зад граница", каза полковник Димов.
Българските военни медици участват в различни хуманитарни и мироопазващи мисии в чужбина повече от век, като винаги са получавали отлична оценка за представянето си. Освен в горещите точки на света, нашите военни лекари са в постоянна готовност да помагат на населението и в мирно време - при природни бедствия, производствени аварии, терористични актове, поясниха от ВМА.
Припомняме, на 19 ноември 2018 г. 19-ият четиричленен екип от български военни медици замина за Мали.
На 14 април 2018 г. бе награден екипа на 16-ия наш контингент от военни медици в Мали.
Със своите 1 240 000 km² Мали е една от най-големите държави в Африка и е на 24-то място в света по площ. Страната няма излаз на море. Общата дължина на границите е 7 243 km. Столица на Мали е град Бамако.
Мали се счита за наследница на Малийската империя, но до 1960 г. е била позната като Френски Судан. Според организацията Freedom House страната е сред най-демократичните в Африка и се предоставя голяма свобода на медиите.