"Продължаваме промяната" ще предложат отново да се върне допълнителната такса върху преноса на руски газ през България, която бе отменена от парламента заради заплахата Унгария да ни блокира за влизане в Шенген. Това съобщи в студиото на БТВ съпредседателят на ПП и председателстващ поне на първо време бюджетната комисия в 51-то Народно събрание.
Припомняме, през октомври 2023 г. с промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, бе въведена такса от 20 лв. на МВтч върху транзита на руски газ, която после бе отменена. Реално тръбата на "Турски поток", у нас наричан Балкански поток, е единствения път по тръби за руски газ в момента към Европа, след спирането на транзита през Украйна от 1 януари 2025 г. Природен газ от Русия получават Сърбия, Унгария и Словакия, а от Балкански поток няма отклонения така че да се снабдява и българската икономика.
"Вече сме в Шенген и предлагаме още сега с удължителния закон за бюджета да се въведе таксата. Това са 3 млрд. лева, които ще се вземат от транзита на газ само по "Турски поток" и могат да се използват за училища, болници и всякакви програми на българите. Всяка държава има правото да си формира данъчната политика, утвърди Асен Василев и даде пример, че още в началото на войната на Русия срещу Украйна таксите през Босфора са се вдигнали тройно и българските кораби я заплащат чинно.
"Очакваме всички партии да ни подкрепят", заяви Асен Василев. Отделно на въпрос дали инициативата им е обща с "Демократична България", Василев обясни, че тя ще бъде съгласувана и от ПП смятат, че коалиционните им партньори ще ги подкрепят. Той обаче отклони коментар защо отново в комисия ДБ не са гласували с ПП, а с ГЕРБ и така е отклонено гледането на бюджет.
Иначе Асен Василев и до този момент смята, че бюджет трябва да има, дори и да няма правителство. Бюджет юли - август месец не е опция, тъй като това ще доведе до несигурност за бизнеса и забавяне на икономиката.
Вчера в пленарна зала при гледането и гласуването на първо четене на удължителния закон на Людмила Петкова за бюджета Асен Василев даде заявка за сериозен ремонт на предложенията. Днес обясни, че са поискали от МФ да уточни едни "сложени накуп" средства за какво ще се разходват по пера, тъй като така, както е предложено остава неясно например Фонд Култура, а и инвитрото ще получат ли изобщо някакви средства. Това се отнася и за средствата за компенсации за семейства с неприети деца в детски градини и за научните изследвания. Не само тези средства не са разписани на база изхарченото през миналите години прогнозно, но и са увеличени с 1.6 млрд. лв.
По думите на Василев това е първият бюджет от години насам, който нарушава правилото за разходите.
"По принцип в Закона за публичните финанси има ограничение, че разходите на държавата общо не може да са повече от 40% от БВП. Всички бюджети от 1998 г. насам са спазвали правилото, което ограничава колко харчим. Това е първият бюджет, който нарушава правилото и е на 46%. Нула от това се дължи на мен", заяви той.
shtimpo
на 10.01.2025 в 11:28:37 #1Липса на приемственост в държавническите решения е опасен завой в спирала на серия от международни политически конфликти. Ако предишната власт е взела решение за нещо разумният вариант е текущата такава (колкото и хилава и некомпетентна да е) да се съобрази. В противен случай има реален риск други държави да сторят с нас същото от изгодна за тях позиция (в услуга на Унгария). Добре е да припомним с каква бързина Орбан намери начин да натисне Борисов, за да го откаже от същата идея. Хайде да си подбираме и приятелите и враговете по-мъдро, какво ще кажете?