„Бъдещето не е в газовите тръби. Бъдещето е на таланта и иновациите. Нациите ще бъдат силни не с армиите от войници, а с армиите от учени, с армиите от поколенията образовани, млади и интелигентни хора, които ще трасират пътя на всяка нация и държава от тук нататък, а не армиите, които прекрояват границите".
Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на тържествена церемония в Гербовата зала, на която удостои с висши държавни отличия заслужили в областта на медицинската наука.
За заслуги за развитието на българската и световната наука в областта на медицината с орден "Стара планина" първа степен бе отличен проф. д-р Илия Ватев. С високото отличие бе удостоен и проф. д-р Петър Симеонов, за големите му заслуги, свързани с развитието на медицината у нас. С орден "Св. Св. Кирил и Методий" първа степен държавният глава ще отличи акад. Дочи Ексерова, за заслуги за развитието на колоидната наука.
"В днешния свят на предизвикателства решенията на много от обществените и икономическите проблеми се крият преди всичко в знанията и технологиите", подчерта президентът. "Бъдещето принадлежи на онези нации, които стъпвайки на традициите не се страхуват да преодоляват границите на познанието", допълни той.
България може да успее в този много забързан и конкурентен свят единствено и само с качествено образование, с инвестиции в науката и таланта на българите, смята още държавният глава.
Професор д-р Илия Ватев за първи път у нас разработва експериментално техниката за „ин витро" оплождане. Той е основател и дългогодишен ръководител на първата в България Лаборатория за „ин витро" оплождане и експериментална ембриология при Медицинския университет - София.
През 1987 г. проф. Ватев за първи път у нас успешно прилага техниката „ин витро" и става „баща" на първото „ин витро" бебе в България, като през годините повече от 1300 деца са заченати и родени с негова помощ чрез асистирана репродукция.
Проф. Ватев е основател и ръководител на редица успешни програми за лечение на безплодието, които се провеждат и в момента.
„Една латинска сентенция гласи, че „нищо не е така необходимо на човешкия род, както медицината". Вярвам, че тези думи намират потвърждение и в съдбата на всички онези българи, дочакали щастието да имат рожба, благодарение на проф. Илия Ватев", подчерта президентът Плевнелиев.
Професор д-р Петър Симеонов работи във всички области на урологията и особено върху проблемите на мъжкия стерилитет. През целия му професионален път основен приоритет за него е бъбречната трансплантация. Ето защо проф. Симеонов активно участва и в кампании, популяризиращи донорството.
Академик Дочи Ексерова бе отличена за изключителните й научни постижения в областта на изследване на повърхностни сили в тънки течни слоеве, както и свързаните с тях важни аспекти на физиката и химията на междуфазовите явления.
bistra-pencheva
на 27.07.2017 в 21:58:19 #8ТОВА КОПЕЛЕ ПЛЕВНЕЛИЕВ ДОКОГА ЩЕ СЕ БЪРКА В РАБОТАТА НА ПРЕЗИДЕНТА РУМЕН РАДЕВ?!
Dixit
на 21.10.2015 в 19:36:49 #7Я ме светнете, вие знаещите, какво “оръжие” е in vitro-то на Ватев.
Mithrandir
на 21.10.2015 в 19:10:56 #6Горкия палячо, пак се изказва неподготвен. Всички учени по света работят за да създават нови оръжия. И едва след това технологията се използва за други, невоенни цели
nsmilitia
на 21.10.2015 в 18:53:40 #5Плевнелиев бездарно тъп както винаги
русофоб
на 21.10.2015 в 17:54:28 #4Този нещастник не знае, че най-важното в една държава е да се прави "леви, леви, 1-2-3" и да се отдава чест.
cap
на 21.10.2015 в 17:07:05 #3Я, Резидентът Плевнелиев се сетил, че има и българи за награда!
Dixit
на 21.10.2015 в 16:10:26 #2Кампютъра Правец беше заплаха за Microsoft, а електркарите – за Komatsu.

Dixit
на 21.10.2015 в 15:00:02 #1Тъпи троли – Сит търбух, за наука глух беше за бай Ви Тошо.