Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) прекрати правомощията на подуправителя Андрей Гюров - почти година, след като той беше избран. Причината за решението бе установена несъвместимост.
Правомощията се прекратяват до окончателно решаване на казуса.
Решението на антикорупционната комисия от края на юни гласеше, че той не може да заема длъжността, тъй като е бил и член на партия и съдружник в търговско дружество.
Гюров ще обжалва решението на БНБ пред Върховния административен съд. В случай, че съдът отхвърли решението, то той ще бъде върнат на поста. Ако съдът обаче се съгласи, подуправителят ще бъде предложен за освобождаване в парламента.
Законът за БНБ предвижда кратък срок за произнасяне от страна на съда, с оглед обезпечаване на интегритета и независимостта на централната банка и недопускане на ситуация, при която нейният ръководен орган да функционира в рамките на непълен състав по-продължителен период от време. Съдът може да прецени за необходимо да бъде сезиран и Съда на Eвропейския съюз, в случай че приеме за необходимо и неговото тълкуване по казуса.
БНБ остава в готовност да предприеме всички последващи действия в съответствие с решенията на съда и Парламента. При вземане на решението УС на БНБ е отчел представеното писмено становище от Гюров, както и изложеното от него при изслушването му.
Гюров не е участвал в гласуването. Решението е прието с единодушие от останалите шест члена на УС на БНБ.
Това се казва в съобщение на БНБ.
Гуверньорът на БНБ Димитър Радев в интервю за БТА по-рано посочи, че Гюров е обжалвал решението за несъвместимост на Антикорупционната комисия при заеманата от него позиция.
Радев отбеляза тогава, че по същество Управителният съвет не може да не признае акт на компетентна институция, каквато е КПК и по този начин да навлезе в сферата на нейните законови компетенции и правомощия. По думите му подобно развитие би имало не само правни, но и политически измерения в контекста на политическите дебати за регулаторните и правоприлагащите органи. Въвличането в подобни политически дебати е нещо недопустимо за независима, професионална и деполитизирана институция, каквато е БНБ, добави той.
Това, което Управителният съвет следва да направи, е да съобрази това решение в контекста на принципите и правилата на централното банкиране и да прецени доколко това вече установено от Антикорупционната комисия нарушение е основание за освобождаване на негов член, поясни Радев.
На 27 юни стана ясно, че КПК е уведомила БНБ за установена несъвместимост по отношение на Андрей Гюров.
Решението, че Гюров не може да заема поста в БНБ е заради участието му като съдружник в едно дружество с ограничена отговорност и в управителните органи на две неправителствени организации. То е подписано от временния ръководител на Комисията за противодействие на корупцията Антон Славчев и от тримата ѝ членове: Антоанета Цонкова, Пламен Йоцов и Силвия Къдрева.
В решението изрично се отбелязва, че няма забрана член на Управителния съвет на БНБ да участва в дружество с ограничена отговорност и неправителствена организация. Престъплението, което е извършил Гюров и което го прави несъвместим с поста на подуправител е, че той е трябвало да уведоми ръководството на Централната банка за тези си участия и да получи разрешения за това.
Андрей Гюров встъпи в длъжност като подуправител на Централната банка през юли 2023 г., избран заедно с Петър Чобанов, ДПС, от 49-то Народно събрание. Оттогава започва да тече шестгодишният им мандат. Чобанов е ръководител на управление "Банково", а Гюров - на управление "Емисионно".