Премиерът Николай Денков е оптимист, че предстоящото гласуване на проекта за промяна на Конституцията на 6 октомври ще мине. В отговор на въпрос на News.bg преди началото на националното съвещание на МВР Денков обясни, че отпадането на служебно правителство е един от трите варианта за промени в Конституцията. Другите два са премиерът да се избира от определени длъжности, а той да си избира министрите или такъв кабинет да е с ограничени правомощия.

"Цялата дискусия за служебните кабинети не е самоцелна. Видяхме как президентът може еднолично да завземе огромна власт, която не му се полага по Конституция", обясни премиерът.

Той подчерта, че ако не бъде приет проектът за промени в Конституцията ще е проблем и залогът ще е доста сериозен. Денков обаче не вижда рискове това да не стане.

Йотова сигурна, че Радев няма да позволи нов „сериозен отпечатък“ върху службите

Йотова сигурна, че Радев няма да позволи нов „сериозен отпечатък“ върху службите

Недоверие в службите изказват хора, които очевидно искат да им сложат ръка

Денков се спря и на темата за ДАНС, по чиято препоръка бяха изгонени двама руски свещеници. Реакцията на агенцията била закъсняла. В прехвърчането на искри между Кирил Петков и шефа на ДАНС Николай Денков обаче категорично защити бившия премиер. Като политик и всеки политик има право да критикува, но не е редно службите да коментират думите на политици.

"Политиците имат право да изказват критики, ръководството на ДАНС няма право да критикува политици. Казах на председателя на ДАНС, че не може да прави така", посочи премиерът.

Той коментира и други актуално политически и външнополитически теми - казуса с изгонването на трима руски свещеници от Руската църква, уличени за шпионаж в полза на Русия, приемането на България в Шенген и приемането на еврото в страната ни от 1 януари 2025 г.

На 4 октомври Денков ще проведе среща с канцлера на Австрия. Основната тема ще е колко губи Австрия, че България и Румъния остават извън Шенген и колко ще спечелят, ако са в него. "Ако те искат да са защитени границите, не трябва нашите патрули да са на границата с Гърция, а с Турция", посочи Денков и добави, че никога не е водил разговори за приемането в Шенген на 2 етапа.

"Смятам, че имаме достатъчно силно аргументи, за да покажем на всеки, че България и Румъния трябва да са в Шенген. Австрийският бизнес в България страда, че не сме в Шенген. Имаме силни аргументи, надявам се да бъдат чути", добави още министър-председателят. Очакването му е да станем част от Шенгенското пространство през декември.

Той коментира и темата с Руската църква. "Това, което е спешно, е да бъде отворена църквата, така че да могат да влязат миряните", посочи Денков. Имал и среща със Светия синод. Министър-председателят обясни и че е видях нотариалния акт, издаден през 1997 г., сочещ, че собствеността на църквата е руска. "Предстои да се изясни как юридически стоят нещата с собствеността, би трябвало да е реципрочно", каза той.

Денков не знае дали Синодът може да влезе в Руската църква

Денков не знае дали Синодът може да влезе в Руската църква

Кабинетът готов да съдейства, ако това е в правомощията