Депутатите се заеха да бистрят забраната за пълна продажба на райски газ и пълнителите към него. Промените са част от Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето, което днес е на второ гласуване.
В контекста на дебатите Александър Симидчиев от ПП-ДБ заяви, че законът има за цел да забрани продажбата на райски газ на лица до 18-годишна възраст, както и да очертае проблемите, върху които да се работи. Изключението за продажба на райски газ е за еднолични търговци и физически лица, които ще подлежат на проверки и контрол.
Георги Свиленски и Корнелия Нинова от БСП отново настояха райският газ да бъде включен в списъка с наркотичните вещества.
Нинова заяви, че в този вид на формулиране законът оставя врата или вратичка за продажба на райски газ на деца и в тяхно име призова депутатите да отхвърлят алинеите. Тя даде пример, че редица други държави са вписали райския газ в списъка на наркотичните вещества.
Тя обвини, че ГЕРБ са въвели практиката с корупцията в законите.
Маноил Манев от ГЕРБ призова депутатите внимателно да прочетат законопроекта. Даването на възможност само група полицаи самостоятелно да пишат административни актове ще доведе автоматично до обжалване. Когато актът е написан от полицаи и когато се явят пред съда и директорът на дирекцията ще трябва да обяснят - как е станало ясно, че субстанцията е райски газ. Той посочи, че да се възложи на полицаи да пишат акт за употребата на райски газ е проблем.
С промените в Закона на здравето се забранява продажбата, включително онлайн, на диазотен оксид (райски газ) и на пълнители с диазотен оксид (райски газ) на физически лица. Продажбата, включително онлайн, на диазотен оксид (райски газ) и на пълнители с диазотен оксид (райски газ) на юридически лица е разрешена само за медицински цели и за случаите на чл. 78а от Закона за храните. Условията и редът за извършване на продажбите и контрола се определят с наредба на Министерския съвет.
Така след няколкочасови дебати народните представители приеха промените в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето, който днес бе разгледан на второ гласуване. Депутатите гласуваха със 110 гласа "За", без против и 27 гласа "въздържали се". С промените се предлага пълна забрана за продажба на физически лица, извън случаите на еднолични търговци, чийто предмет на дейност включва продажбата на райски газ на търговци. Предлага се и забрана за рекламата на диазотен оксид (райски газ) в онлайн платформи.
Другите промени:
- Медицинските и немедицинските специалисти в лечебните и здравните заведения са длъжни да оформят електронен здравен запис за всяка извършена дейност, според разпоредбите. Изготвената в лечебните и здравните заведения здравна документация се изпраща към Националната здравноинформационна система без забавяне като електронен документ, подписан с квалифициран електронен подпис.
- Правото на достъп до медицинска помощ на българските граждани се осигурява и чрез мобилна медицинска помощ, пише още в Закона. Мобилната медицинска помощ е дейност, която включва провеждането на навременни, компетентни, квалифицирани, качествени и ефективни профилактично диагностични и лечебни дейности, и която се извършва посредством специализиран здравен автомобил (мобилна амбулатория), оборудван с апаратура за предоставяне на медицинска помощ в областта на вътрешните болести. Мобилна медицинска помощ се осигурява чрез специализирания здравен автомобил (мобилна амбулатория). Екипите на специализирания здравен автомобил се състоят от най-малко двама души - поне едно лице - медицински специалист (лекар, лекарски асистент) и шофьор, който може да е и медицински специалист. Те посещават населените места, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт, или постоянният медицински пункт не се посещава най-малко един път месечно, за най-малко два часа, от общопрактикуващ лекар. Медицинските сестри могат да са част от екипите, предоставящи мобилна медицинска помощ, но само при наличието на лекар и/или лекарски асистент. Броят на специализираните здравни автомобили (мобилни амбулатории) за съответната област зависи от броя на населението, както и от броя на населените места в нея. Мобилната медицинска помощ се осъществява по предварително изготвени графици и маршрути.
Още в самото начало обаче законотворците се спънаха с липсата на кворум в пленарна зала, което даде повод и на Тошко Йорданов да коментира "колегите си" възмутен пред журналистите в кулоарите и да ги обвини в лицемерие. Най-важната промяна, която се гласува днес в пленарна зала, е осигуряването на мобилна медицинска помощ за българските граждани, които живеят в отдалечени места.