Европейската комисия одобри изменения план на България за възстановяване и устойчивост. Понастоящем планът е на стойност 5.7 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства по Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ).
В изменения план България предложи 22 мерки, които да бъдат премахнати, намалени или изменени. Измененият план на България продължава да стимулира екологичния (57.5% от отпуснатите по плана средства) и цифровия преход, и да укрепва икономическата и социалната устойчивост на България, посочват от ЕК.
Комисията отбелязва, че искането на България се основава на необходимостта да се вземе предвид преразглеждането в низходяща посока на максималния размер на безвъзмездните средства по МВУ, от 6.3 милиарда евро на 5.7 милиарда евро. Преразглеждането е част от актуализацията на коефициента на разпределение на безвъзмездните средства по МВУ от юни 2022 г. и отразява сравнително по-добрите икономически резултати на България през 2020 г. и 2021 г. в сравнение с първоначално предвидените.
Съветът разполага по правило с четири седмици, за да приеме предложението на Комисията за одобряване на изменения план.
Припомняме, България получи първото плащане по ПВУ в размер на 1.37 милиарда евро през декември 2022 г.
През януари депутатите от 48-ото Народно събрание задължиха служебния вицепремиер Атанас Пеканов да предоговаря Плана за възстановяване и устойчивост. Той обаче предупреди, че всяко едно отваряне на Плана предполага ако не загуба, то още по-сериозно забавяне на парите за реформите, които и без това се бавят, а и вторият транш е застрашен, тъй като Народното събрание не е гласувало онези прословути 22 закона, включително и промените в съдебната система за въвеждане на механизъм за контрол над главния прокурор.
Няколко дни по-пъкно от Комисията обясниха, че след като Планът на дадена държава е бил одобрен от страните членки, промени по него могат да се искат само при изключителни случаи и когато държавата покаже, че не може да изпълни част от него поради обективни обстоятелства.