Интеграцията на Западните Балкани в Европейския съюз (ЕС) е не просто политическа амбиция, а стратегически избор, от който зависят сигурността, стабилността и конкурентоспособността на целия континент. Това подчерта премиерът Росен Желязков след среща с еврокомисаря по въпросите на разширяването Марта Кос, проведена в Министерския съвет (МС).

"Темата за разширяването не е въпрос на бюрократична оценка, а на визия за общото ни европейско бъдеще. Историята, културната и географска близост на България със страните от региона ни дават увереност и уникалната възможност да бъдем водеща сила в процеса на интеграция", заяви министър-председателят.

По думите му, още през 2018 г. българското правителство начело с Бойко Борисов е поставило въпроса за присъединяването на Западните Балкани като приоритет на Евроъюза. "Без пълноценната интеграция на този регион европейският проект няма как да бъде завършен", подчерта Желязков.

Кая Калас отива на първо посещение в Западните Балкани

Кая Калас отива на първо посещение в Западните Балкани

Ще посети Черна гора, Албания и Босна и Херцеговина на 7-9 април

Той отбеляза също, че България последователно подкрепя европейския път на всяка страна от Западните Балкани и разглежда това като част от собствената си стратегическа визия за стабилен, проспериращ и обединен континент.

От своя страна еврокомисар Марта Кос посочи, че Албания и Черна гора имат реален шанс да станат членки на ЕС в рамките на настоящия мандат на Европейска комисия (ЕК).

Тя определи срещата с Желязков като "изключително продуктивна" и посочи, че разширяването на ЕС обхваща не само страните от Западните Балкани, но и Украйна, Молдова, а в перспектива - дори Исландия.

"Трябва да завършим унификацията на Европа, за да гарантираме мир на континента", подчерта тя. Кос съобщи, че в последните шест месеца Европейската комисия е отворила повече клъстъри, отколкото в предходните пет години, което е ясен сигнал за активизирането на процеса.

Тя представи и идеята за "План за растеж на Западните Балкани" - механизъм, който ще предоставя финансови стимули на страните в региона в замяна на ключови реформи. Така кандидатите ще могат да се възползват от ползите на членството още преди официалното присъединяване.

Еврокомисар: Няма гаранции, че РСМ ще продължи гладко по пътя си към ЕС, дори и след промяна на Конституцията

Еврокомисар: Няма гаранции, че РСМ ще продължи гладко по пътя си към ЕС, дори и след промяна на Конституцията

Би било най-добре двустранните въпроси да не пречат на процеса на присъединяване

Марта Кос изрази увереност, че разширяването на ЕС ще има положителен ефект и за България - чрез насърчаване на търговията, възможности за инвестиции, енергийна диверсификация и по-голяма стабилност в региона.

"Трябва да оставим раните от миналото и да гледаме към възможностите, които стоят пред нас", заяви тя.

По рано еврокомисар Кос коментира пред БНТ, че ако се запази сегашното темпо на преговорите, присъединяването на Украйна към ЕС може да стане факт до 2030 г. За влизането на страните от Западните Балкани в ЕС тя посочи, че историческият момент е по-различен, но има силна воля от тяхна страна. Марта Кос отбеляза, че всяка държава има специфика, но е важно държавите в ЕС взаимно да си помагат.

Йотова: Темата за Западните Балкани бе изоставена в последните месеци

Йотова: Темата за Западните Балкани бе изоставена в последните месеци

Вицепрезидентът иска да види визията на ЕС за разширяване по посока Западните Балкани

Тя коментира и промяната в отношения между Европа и САЩ. "Ние изградихме наистина добри отношения с Америка в миналото. Имаме отлични примери за културни, научни и други взаимоотношения. Днес има известни притеснения, напрежение, което може да означава, че Европа трябва да се преорганизира, да се погрижи по-добре за своята сигурност", изтъкна еврокомисарят.

Кос каза още, че от друга страна има търговски проблеми. "Ще видим как ще протекат преговорите между комисаря Шевкович и САЩ, продължавам да смятам, че ще продължим да работим заедно. Може би и по-различно в областта на търговия", добави тя.

ЕС иска от Тръмп диалог за митата

ЕС иска от Тръмп диалог за митата

Ще са необходими "значителни съвместни усилия" по време на 90-дневния период на спрени мита

Марта Кос изрази увереност, че в някои сфери отношенията ще останат отлични. "Знаем, че ще продължим да си сътрудничим в някои области по-лесно, в други не толкова лесно. Никога не е лесно да се управляват взаимоотношенията. Смятам, че тази трансатлантическа криза, както я наричат някои, може да означава, че ще предефинираме нашите отношения и ще изведем на предем план европейската икономика, европейските дружества и българските фирми, които провеждат търговия в САЩ", заяви еврокомисарят. Кос допълни, че гледа позитивно на нещата, но няма да е лесно.

По думите й в последните години геополитиката се е променила съществено - с войната в Украйна, а сега и с новата администрация в САЩ. "За Европа това означава, че трябва да поставим акцент върху това, което е важно. Това ще ни укрепи, имаме много примери от миналото с различни кризи, когато сме излезли по-силни от кризата".

Марта Кос коментира и нуждата ЕС съюза да се разширява и при скритното спазване на критериите за членство. "В известен смисъл има напрежение - от една страна геополитиката и от друга страна методиката, която е на 30 години. Ето защо днес трябва да действаме по-бързо. Трябва да придвижим държавите напред, не само Украйна и Молдова, но също и Западните Балкани. Към днешна дата има нови държави-кандидатки. Сигурно сте чули, че Исландия обмисля да се върне отново по пътя на присъединяването", отбеляза тя.

Зеленски: Сделката за минералите не трябва да спъва Украйна за ЕС

Зеленски: Сделката за минералите не трябва да спъва Украйна за ЕС

Украински и американски екипи в момента работят върху нов проект на това споразумение