Министърът на външните работи Теодора Генчовска и министърът по европейските и международните въпроси на Австрия Александер Шаленберг проведоха работна среща, съобщава МВнР. Те потвърдиха отличните отношения между двете държави и обсъдиха възможностите за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на туризма, образованието и културата.

"Австрия е дългогодишен приятел на България. Тя е един от най-важните ни търговско-икономически партньори и е сред най-големите чуждестранни инвеститори у нас. Нашите дипломатически отношения датират повече от 140 години", заяви министър Генчовска в съвместно изявление с Александер Шаленберг, който е на официално посещение в България. Тя посочи, че двете страни ще работят за разширяване на обмена в сферата на туризма, образованието и културата.

Водещи теми в разговорите бяха войната в Украйна, европейската интеграция на страните от Западните Балкани, както и енергийната сигурност.

По думите на Теодор Генчовкса войната в Украйна е създала нова геостратегическа реалност и е поставила нашата обща сигурност пред безпрецедентни предизвикателства. Тя посочи, че страната ни твърдо подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Украйна и категорично осъжда руската военна агресия.

Радев: Неуместно е Северна Македония да ни поставя ултиматуми

Радев: Неуместно е Северна Македония да ни поставя ултиматуми

Аз удържах на този натиск, служебното правителство удържа, да видим редовното

Теодора Генчовска подчерта пред министър Шаленберг неизменната подкрепа на България за европейския път на страните от Западните Балкани. "Разбира се, напредъкът по пътя към членството неизменно е свързан с принципа на собствени заслуги. През последните месеци България положи значителни усилия за насърчаване на позитивния климат в двустранните отношения с Република Северна Македония, включително чрез иницииране на формати за засилено развитие на секторните политики.

Ще продължим работата по изграждане на истински добросъседски отношения с Република Северна Македония. Същите са възможни обаче единствено с общи усилия", заяви министър Генчовска. Тя обърна внимание, че страната ни очаква от Скопие конкретни действия и гаранции за трайното и необратимо изпълнение на Договора от 2017 г., както и за гарантиране правата на гражданите на Република Северна Македония с българско самосъзнание.

Александер Шаленберг заяви, че ако зависи от него преговорите с Албания и Северна Македония би трябвало да започнат още през юни. "Разбира се, ние осъзнаваме, че има много чувствителни точки и въпроси в двустранните отношения, които трябва да бъдат изяснени", посочи той. Министър Шаленберг високо оценява усилията, които полага българската страна и акцентира върху политическата воля, която трябва да срещне подкрепа и от двете страни.

По-късно Шаленберг се срещна и с държавният глава Румен Радев. Двамата дискутираха двустранните отношения, енергийната криза в Европа, както и икономическите и социалните последици от войната в Украйна.

Обща беше позицията, че кризата в енергетиката и икономиката изискват солидарност и общ подход от страните-членки в ЕС, което да доведе до устойчиви решения. В България тези кризи вече имат и тежки социални измерения.

Необходимостта от повишаването на енергийната сигурност и осигуряването на електроенергия на достъпна цена също бе сред темите на срещата. В рамките на разговора беше обсъдена и европейската перспектива на Западните Балкани.

Радев: Ветото към РСМ да не пада, докато не признаят българите в конституцията си

Радев: Ветото към РСМ да не пада, докато не признаят българите в конституцията си

Парламентът да защити историческата истина пред конгреса на САЩ - там месец на македонския език