След първата среща във формата "Рамщайн" Западът заговори за победа на Украйна, но никой не казва как ще бъде постигната тази победа. Нито Русия, нито Украйна, нито ЕС, нито САЩ говорят за мир. На път сме да направим нещо много страшно - мирът да стане синоним на лоша дума, на лошо понятие, заяви в студиото на Нова телевизия вицепрезидентът Илияна Йотова.

Йотова призова за по-спокойна употреба на думата "война", особено когато става дума за събития на няколкостотин километра разстояние от България. Тя отговори категорично, че не сме в ситуация на война между президентството и правителството.

"Не, определено не", бе категоричният й отговор. По думите на Йотова обаче наблюдаваме "една кампания на сглобката срещу българския президент."

"Не виждам промяна в позицията му", отхвърли тя и допускането, че Румен Радев се е радикализирал след посещението у нас на украинския президент. Напомни, че срещата им със Зеленски е била открита, за разлика от закритата в Министерския съвет. И изказаната позиция на Радев там е излагана вече от него и извън, и в България.

Тя заяви, че обществото, включително тя лично, дълго е чакало редовен кабинет и че съставянето му е добра новина въпреки "съмнителната коалиция", която, според нея, сега управлява.

Илияна Йотова подчерта важността на стабилността, социално-икономическата сигурност и върховенството на закона в България. Тъкмо похвалихме закона на Крум Зарков по отношение на отчетността на главния прокурор - единствената хвалба в доклада на Брюксел, и само след няколко дни се внесе поправка, която го обезсмисля. Затова казвам, че не намирам логиката, даде пример Илияна Йотова.

Това стана повод за разискване по въпроса за промени в конституцията. Илияна Йотова приветства идеята за обсъждане на конституционни промени, но подчерта, че това изисква сериозно обществено обсъждане и участие на истинските експерти по конституцията. Трябва да се обмислят промените не просто като политика сега, а като един цялостен процес, който води до промяна в много други текстове, които регулират обществени отношения.

"Като прочетох днес едно от предложенията - защото има различни варианти за служебно правителство и сега все пак е заложена по-меката формат първата ми мисъл беше, че не е лошо предложение. защото ще избегнем рисковете от служебни министри като Кирил Петков и Асен Василев. В крайна сметка благодарение на служебните правителства те станаха политици. Това в рамките на шегата", направи уговорка Йотова. Да спрем с експериментите, вметна все пак тя.

Петър Витанов нарече "позор" идеята за смяна на националния празник

Петър Витанов нарече "позор" идеята за смяна на националния празник

Той разкритикува и ограничаването на правомощията на служебното правителство

Илияна Йотова изрази съмнение по повод предложенията на ПП-ДБ за промени в конституцията, тъй като счита, че това е опит за "Исторически компромис" №2. Тя също така коментира и участието на ДПС в коалицията, като заяви, че няма нищо лошо в това, ако партията продължава да придържа либерални политики и се включи официално в управляващата коалиция.

На второ място, спомняте си как беше постигнат тогава този компромис - отново с ролята на ДПС. През 2017 г. ДПС стана водеща партия в проекта за промени в конституцията. Сега си имат свой проект, но пак ще имат водещата роля. Учудена съм, че е представен само като пакет на ПП-ДБ, а на ГЕРБ е отредена ролята на помощно колело.

Илияна Йотова призова за спиране на конфронтацията и разделението в обществото, като подчерта, че президентската институция работи за единството на обществото. Тя подкрепи необходимостта от стабилност, социално-икономическа сигурност и върховенство на закона в България.

Вицепрезидентът смята, че ДПС, като системна либерална партия, е нормално и трябва официално да влезе в управляващата коалиция.

Йотова: С критики към Радев кабинетът крие ангажименти към Украйна

Йотова: С критики към Радев кабинетът крие ангажименти към Украйна

Защо медиите не били пуснати в МС, както бяха в президентството