Ако се погледне геополитическата обстановка, включително и последното напрежение между Украйна и Руската федерация, това е допълнителен ангажимент на европейската интеграция на Западните Балкани. Тази позиция изрази пред News.bg евродепутатът Илхан Кючук, който е докладчик в ЕП по темата. Според него е необходимо допълнително усилие, за да бъдат интегрирани Западните Балкани в европейското семейство. Декларациите, които са правилни исторически, не могат да продължат до безкрай, трябват и конкретни действия, смята българският представител в ЕП. "Нашият конкретен случай с Република Северна Македония е деликатен, защото включва историческото минало, обвързан е с много емоционално напрежение. Заедно с това обаче не можем да гледаме постоянно към историята", обясни Кючук.
За мен единственият повод да се вгледаме с историята е да вземем поука от нея, допълни той. "Историята не може да бъде воденичният камък, който ни дърпа назад. Точно обратното - с поуките от нея ние трябва да вървим напред и да бъдат потърсени всички възможни начини да намерим мястото си в единния Европейски съюз", каза още евродепутатът. Ако Северна Македония бъде част от ЕС, по думите му, ще имаме по-голяма сигурност и икономически подем. Днес светът не се разпределя на малки държави, той се разпределя на големи блокове, обясни Илхан Кючук и даде за пример САЩ и Китай. ЕС не може да бъде на 27 части, той трябва да бъде ЕС, който е разположен в това съревнование на блокове, подчерта той. Френският президент Еманюел Макрон с поставянето като акцент по време на френското председателство интеграцията на Западните Балкани е поел ангажимент това да се случи. Евродепутатът вижда ангажимент и за динамизация на процеса.
Илхан Кючук настоя на важността да се спазват човешките права и свободи. Между България и Северна Македония трябва да бъде намерено европейско решение за гарантиране на правата на българите и на черногорците, подчерта Илхан Кючук. Според него Западна Европа не разбира историческия ни спор със Северна Македония. Европа отдавна е преодоляла такъв тип двустранни въпроси, изтъкна той и припомни конфликтите между Германия и Полша и между Унгария и Словакия. Някак си Европа, която има вече съюз на ценности, предпочита да не говори за историята като такава, а да я остави на историците, смята той. От друга страна Европа разбирала човешките права и свободи, защото те са в нейния център. "Винаги съм призовавал да акцентираме точно на тях, на човешки права и свободи като гаранция за демократично развитие", подчерта евродепутатът.
evgeni-radev
на 19.02.2022 в 14:01:49 #4Историята е фундамента на отношенията ни с Македония. Заложим ли фалшив фундамент чакай да изградим здрав дом. Това е все едно, когато градиш къща, някой да дойде и да ти каже, а бе мани основите, гледай да ти е красива къщата. Само че, тази къща утре ще ни падне на главите!
djeri
на 19.02.2022 в 11:40:12 #3Явно говори за история но нищо не се е поучил от нея!Докато има такива и е така,с безочлив респект за живота и кръвта ,паметта на нашите роднини загиналите за свободата на родината, дали тези същите няма да поискат в близко бъдеще да се обединиме и с анадолските манафи?Колко стотин години сме плащали кръвно данък с такова направление?
Night Rider
на 19.02.2022 в 11:29:47 #2Мама ти да е-ба и поганец рязан, иначе при първа възможност ще помогнеш за анексирането на Родопите и Кърджали ако Ердо’ан изяви интерес
Балканец
на 19.02.2022 в 09:58:40 #1А историческите фалшификации, които се използват за малцинствени и териториални претенции могат, турчине! Тая няма да мине! Ти ще продаваш България, керата! Ай сиктир!