Министерството на външните работи излезе с остра позиция по повод думи на премиера на Албания Еди Рама.
То определя изказването му по време на Бледския форум на 29-30 август като "откровено антибългарски" и "базиращи се на невярното твърдение, че България е блокирала 8 години началото на преговорите на Албания за членство в ЕС".
Ведомството решително отхвърля направените от Рама внушения като неприемливи и непристойни за поведение на министър-председател на страна-кандидат за членство в ЕС.
"МВнР вече е изразявало своята позиция по повод антибългарската риторика на Еди Рама, която се превръща в траен рефрен на неговото политическо говорене Сега тя се съчетава и с антиевропейска насоченост и опит за принизяване на механизмите на европейския процес", посочва се в позицията на министерството ни.
Отбелязва се, че изказванията разкриват превратни разбирания за политическия смисъл на процеса на поставяне на отношенията в региона на европейски релси.
Очевидно става въпрос или за липса на умения за европейско общуване, или за целенасочено подклаждане на антиевропейски настроения, заявяват от МВнР и допълват, че България си запазва правото да реагира по подходящ начин на поведението на албанския министър-председател съгласно принципите на международното и европейското право.
Впоследствие албанският премиер отговори на българското МВнР.
"Може би някой трябва да помогне на нашите приятели от българското външно министерство с гладък превод на изявлението ми в Блед за това как България блокира започването на преговори за членство на Албания и Северна Македония, когато всички останали най-накрая се съгласиха след осем дълги години! Просто повторих същите неща, които казах през юни", написа той в Туитър.
"Ако днес външното министерство на България не е имало нищо по-важно от публично изявление за нещо, което съм казал на Бледския стратегически форум, не мога да не го приема като голям комплимент за форума, включително и за себе си! Но сериозно, това е незаслужено", допълва още Рама.
Припомняме, през юни албанският премиер обвини българските власти, че държат Северна Македония за заложник. На критиките на властите ни след неговите забележки, той отговори: "Вие имате проблем с моя начин на изразяване, аз с начина, по който България иска да решава двустранните въпроси. Или вдигнете ветото, или ще ме търпите".
Тогава лидерът на опозиционната Демократическа партия на Албания и бивш премиер на Албания Сали Бериша се извини на българския народ за изказванията на премиера.
ivan-koichev
на 01.09.2022 в 15:24:02 #6Типично за нас ние, се правим на най великите на Балканите и се нямаме с никой от съседите и после се чудим защо всички съседи са обединени срещу нас. Трябва да не добруваме с нито една съседна или балканска страна, да се самоизолирваме и да оставим Вучич да лидерства на Балканите, нали така? Е, поне така е от почти век и половина, то бива тъпи, ама чак толкова?
evropeetz
на 01.09.2022 в 04:42:01 #5Този ниско образован чобанин,няма проблем с изказването а има проблем ,като цяло да говори.Албанците трябва да са много горди от "лицето",което ги представя пред света.Но без да влизам в риторика,какъвто премиера такъв и електората му.Сори ,но това ако не беше тъжно ,щеше да е смешно.Човека има интелектуален дефецит явно.
Хирам
на 01.09.2022 в 02:01:21 #4Шиптарите са мюсли. С тях ортаклък правят само туркофили и пр. предатели на България. Ама то и без това всички управляващи от 33 г. са антибългари, тъй че нищо чудно...
ivan-koichev
на 31.08.2022 в 22:02:50 #3Еди Рама не е толкова лош човек, една от причините за отношението му е, че го нямаме за нещо значимо и не контактуване с него за разлика от Вучич дето го прикотква и резултата е такъв. Поканете го в България и ще видите, че ще се извини.
bylgarin81
на 31.08.2022 в 18:41:21 #2Този шиптак пак лае! Нямаме силно управление. Последната година само измет!
ce
на 31.08.2022 в 17:51:29 #1а беше време когато албанците имаха българско малцинство а не македонско! което беше много политически некоректно, но явно някой ги е пооправил нещата