Повече от половината от българите одобряват формата на служебния кабинет и го приемат като добре балансиран от партийна гледна точка. Това показва проучване на "Маркет Линкс", проведено сред 1067 пълнолетни лица в страната между 19 - 27 май 2021 г.

Управителят на социологическата агенция поясни пред bTV, че по принцип новата изпълнителна власт се ползва с по-висок рейтинг на самия старт на своята дейност. Контрастът по негови думи се усилва от това, че предишното управление е било стигнало много ниски нива.

Изследването показва, че кадровата политика на служебния кабинет също получава одобрение от над 50% от българите. Живков обясни данните като част от нагласата за промяна и търсене на ново решение на проблемите.

63% от запитаните заявяват, че ще гласуват на предстоящия парламентарен вот, очакванията са, че това може да доведе до по-висока избирателна активност.

Задачите на служебния кабинет - изборите, прозрачни институции, бизнеса в пандемията

Задачите на служебния кабинет - изборите, прозрачни институции, бизнеса в пандемията

Стефан Янев ще работи да възстанови загубеното доверие към институциите

Около 80% от сънародниците ни са декларирали, че ще останат в населените си места към датата на изборите.

Проучването показва ясно очертаване на актуалното разделение в обществото. "Имаме ного сериозна партизация. Имаме над 20% подкрепа за ГЕРБ и тяхната коалиция със СДС. Докато на обратния полюс са около 60% от българите", обясни Живков.

Той посочи, че 56% одобряват промените в изборното законодателство и машинния вот.

Борисов: Това не е служебен кабинет, а предизборен щаб

Борисов: Това не е служебен кабинет, а предизборен щаб

За ЦИК: Една машина не могат да включат, а избори ще правят след месец

"В ситуация, в която управлението на ГЕРБ беше атакувано от много различни източници, не се оправдават очакванията, че това води до спад на тяхната електорална подкрепа. Това налага тезата, че ГЕРБ е свит до твърдото си ядро и е малко вероятно подкрепата за тях да намалява", анализира Живков.

Според проучването "Има такъв народ" в момента е с два пункта и половина под резултата на ГЕРБ.

Живков посочи, че в последните седмици ИТН отново отсъства от публичния дебат и това води до демобилизация на електората й. Според социолога се очаква 6 партии да влязат в парламента. Интересна ще бъде битката за второто място.

Минимална преднина на ГЕРБ пред ИТН при избори днес

Минимална преднина на ГЕРБ пред ИТН при избори днес

57,9% от българите са твърдо решени да гласуват през юли