Със спорове, но резултатът относно проекта за промени в Конституцията ще е добър. Това заяви премиерът акад. Николай Денков в края и по повод шестте месеца, които навърши изпълнителната власт. Той отговори на редица въпроси на граждани и медии на страницата на Министерски съвет във Фейсбук.
Денков е имал среща днес със съпредседателите на парламентарната група на ПП-ДБ Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов, като те са го уверили, че има положителна нагласа в Народното събрание проектът за промени в Конституцията да доведат своя положителен резултат.
Денков не знае какво се влага в думите дали ще минат ли безпроблемно промените в Конституцията. Спорове ще има, но макар и със зигзагови движения, се движим в правилната посока, следвайки управленската и законодателна програма, каза премиерът, който е сигурен, че промените в Основния закон ще бъдат приет.
Той увери още, че работи добре с вицепремиера и външен министър Мария Габриел.
Ниското доверие в правителството и в парламента
Денков изтъкна, че правителството работи в изключително враждебна среда. Правителството среща подкрепа от хората, каза премиерът и добави, че непрекъснато хората му казвали да не се отказва, защото разчитали на него. Когато времето му като ротационен премиер изтече - 6 март, тогава и ще се оттегли като министър-председател.
Шенген
Дяволът е в детайлите и трябва да продължат преговорите за Шенген. Това, което няма да приемем, е допълнителни условия, но сме готови да приемем всичко, което подкрепя защитата на външните граници, подчерта Денков. Това, което променя въздушния Шенген е удобството на летищата и по-малки опашки без проверка на документи. Това, което не се решава е проблемът с големите опашки по сухопътните граници.
Денков уточни, че ако се тръгне по линия на съдебни процеси спрямо Австрия и Нидерландия, тогава България ще остане блокирана и неприсъединена при каквото и да било решение за Шенген. Той ще каже на колегите си и на канцлера на Австрия, че ако няма разбиране на българската позиция, то това ще се отрази негативно и към Австрия и австрийските фирми. Денков добави, че България е последователна в подхода си, както и преди да има пропукване в австрийската позиция, както и след самото пропукване. От Румъния се вижда тропане по масата, има известна непоследователност, но накрая ще се балансират позициите, уверен бе премиерът.
"Газпром" и транзитните такси за пренос на газ
Денков уточни, че има внесено предложение за отмяна на таксата, за да не се постави под риск опасността за приемане на България в Шенген. Имаме право да наложим такава такса, но ще бъдем уязвими затова дали има или няма европейски правила или не е ли по-добре таксата да влезе в общоевропейските правила по отношение на руските компании и санкциите, които се налагат от ЕК, каза той.
Бюджет 2024
Денков посочи, че специално за заплатите на служителите на Държавна агенция "Архиви" имало съществено увеличение - с над два пъти. Архивите не са в това състояние, в което били през 2022 и в началото на 2023 г. Една от важните задачи пред правителството в началото на януари 2024 г. е да се подготви постановление на Министерски съвет, за да се разпределят средствата в бюджета и да се върне справедливостта, където неравенствата са много ниски.
Денков добави, че има предвидено увеличение на пенсиите на хората с увреждания. Има увеличени средства и в бюджета за здравеопазване - около 15%, има увеличение на минималната работна заплата, на средните доходи с 11% и на пенсиите с 11%.
Денков продължи с темата за здравеопазването, като обяви още, че днес заминават първите пилоти, които да тестват медицинските хеликоптери в Италия. Около 15 януари се очаква първият хеликоптер да кацне у нас, вторият през юни, а третият - до края на следващата година.
Къде са чуждите инвеститори
Има 50% увеличение на инвестициите спрямо миналата година. Инвеститорите идват и една от причините, че идват е, че виждат в България стабилизиране на политическата ситуация. Фактът е, че има парламент, който приема закони, и има правителство, което работи по определена програма. България има ниска безработица, но имаме друг проблем - за много инвеститори е проблем намирането на и на висококвалифицирани кадри, и изобщо на кадри, посочи премиерът.
"Аз като видя инвеститор му казвам да не се оглежда в София или Пловдив, а да погледне Шумен, Русе, Стара Загора, Варна", даде пример Денков. Той повтори още веднъж, че България не може да изпълни желанието на инвеститорите- да имаме готови кадри, както и стабилна правосъдна система.
Катастрофите на пътя, броячите на светофарите
Денков харесва броячите по светофарите, помагат на хората и ще говори с регионалния министър Андрей Цеков да бъдат върнати. Той благодари за доброто предложение. Новите кръвни тестове за алкохол и наркотици също се правят.
Осигурени са средства и се отпушва процесът по строителството на магистрали. Има средства за Северна България, за АМ "Хемус" и за пътя Ботевград-Видин. Напредък има, но не е толкова бърз колкото на всички ни се иска, каза Денков, който се пошегува, че не е много по фанфарите и рязането на лентички.
Ще се кандидатства и за финансиране за изграждането на мост между Русе и Гюргево.
Учениците ни и международното изследване PISA
Денков отбеляза, че се отделят средства за образователната система, но това, което се губи е, че трябва да бъде променена целта на обучението - децата да прилагат знанията в това, което им е полезно. PISA показва, че имаме проблем в образователната система, изтъкна премиерът. Децата не трябва да наизустяват материала от учебниците, а да бъдат обучени как да ги използват, за да анализират текста и да могат да защитят своя собствена теза.
Денков бе категоричен, че няма нужда от нова реформа, а целта е да се подобри образованието. Не ни трябва нова реформа, а в настоящата образователна реформа, трябва да се достигне естественият завършек, настоя той.
Денков добави, че един от основните инструменти как да се промени подходът е как се изпитват децата. Част от проблема е, че в много от изпитите все още има много голяма тежест на възпроизвеждането на факти. В образованието липсва оценката на добавената стойност, която дава училището в напредъка на детето, посочи като проблем министър-председателят.
За новите конкурси за училищните директори Денков допълни, че наредбата първоначално била спряна от ВАС, но в краен вариант след второто обсъждане е публикувана в Държавен вестник. Няма как да се проведат конкурси в коледните и новогодишните празници. След края на първия срок ще се проведат първите конкурси за училищни директори, коментира премиерът. Първоначално конкурсът ще бъде проведен в по-малък мащаб, като в лятната ваканция ще се проведат по-мащабни конкурси.
Денков увери, че през последните години науката в България има доста сериозен напредък за създаване на условия за работа на европейско ниво. Науката в България се развива, но ако има проблем е, че в доста ВУЗ-ове се симулира наука, а се иска финансиране. Там трябва да се продължи дискусията какво е наука, как се оценява и трябва ли страничен арбитър. Когато напреднат разговорите, тогава ще има още повече средства за наука, подчерта Николай Денков.