"Положителното е, че имаше среща, че се събраха лидерите, но конкретни резултати няма." Това заяви пред bTV лидерът БСП Корнелия Нинова по повод срещата на върха на лидерите на ЕС и Западните Балкани в София.
По думите на Нинова е имало големи очаквания за резултатите от срещата - за конкретика за интеграцията на региона. Такова нещо обаче не е станало. "Няма нищо подобно, а само една декларация с добри пожелания", отсече Нинова.
Според лидера на опозицията на срещата не са се обсъждали много важни за България въпроси.
Като примери тя посочи намаляването на средствата за кохезионна политика с 5%, което засяга бедните страни в Европа, каквато е България. На срещата също така не се споменала нито дума за новата бюджетна рамка на ЕС и двойния стандарт при храните. Лидерите не обсъдили още по-малките средства за общата селскостопанска политика, на което Франция реагирала остро. "При нас правителството приема това, сякаш нищо не е станало. В същото време обаче се увеличава вноската ни в Европа", обясни още Нинова.
Относно протеста на превозвачите за промените, предвидени в Пакета "Мобилност", Нинова заяви, че България е получила удар. "Не смятам, че пътят, който избра премиерът, ще реши проблема", тълкува червеният лидер.
"Докато вървеше срещата тук и лидерите заявяваха, че ще търсят компромиси, вървяха гласуванията в Еропарламента по този въпрос. В социална и транспортна комисия евродепутатите на тези лидери гласуваха против България", разясни Нинова.
Според нея пътят за излизането от този въпрос е друг - да се търси група от държави, които да формират блокираща квота и да спрат решението на ниво Съвет на ЕС.
Корнелия Нинова разгласи и че днес БСП ще внесат в КЕВР 200 000 подписа за спирането на сделката за купуването на активите на ЧЕЗ в България от страна на родната компания "Инерком", собственост на Гинка Върбакова.
"Смятам, че Комисията за ЧЕЗ даде добри резултати. Тя събра онази информация, която липсваше и по която имаше противоречие", смята Нинова. От заседанията на комисията станало ясно, че правителството е знаело за сделката с ЧЕЗ от доклади на службите ни и от писмо, изпратено до кабинета от чешка страна.
По думите на Нинова една от констатациите от работата на комисията е, че "Инерком" не отговаря на изискванията в стратегията за инвеститор, защото се изискват 700 млн. лв. собствен капитал, а фирмата има само 50 000 лв. собствен капитал. Българската фирма също така трябвало да има определен дял от доставки в енергетиката, а "Инерком" нямала такъв дял.
Нинова коментира и доклада на главния прокурор за "Инерком" и свързаните с нея фирми. Оказало се, че фирмите, свързани с дружеството на Гинка Върбакова, имат 15 предварителни производства, проверки за измами, безстопанственост и други.
"Това надежден инвеститор ли е", попита Нинова.
Лидерът на БСП е категорична, че поведението на ГЕРБ около сделката с ЧЕЗ е съмнително. Герберите криели информация, което показвало тяхната заинтересованост сделката да не се освети и истината да не излезе наяве.
За да може занапред да не се случва това, което се случи с ЧЕЗ, левицата е подготвила списък от важни държавни инфраструктурни, здравни заведения и важни държавни сектори, които да влязат в забранителен списък, така че никой повече да не си позволява такива сделки, като тази с ЧЕЗ.
Нинова коментира и че Законът за енергийно и водно регулиране е променен от левицата. Вицепремиерът Красимир Каракчанов обаче зави, че БСП си приписват заслужите на ВМРО относно закона за КЕВР.