България се нуждае от бюджет, който да позволи постигането на важните за страната национални цели. Националните цели следва да бъдат членство в Шенген до края на годината, членство в Еврозоната от 2025 г. и влизане в ОИСР от 2026 г.
Toва заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев пред БНТ.
Велев отбеляза, че е важно да се държи пулсът на общественото мнение, но е важно лидерите да обяснят кое е правилно и кое е добро за страната.
По думите му в бюджета трябва да се промени разходната част. Няма да минем без вдигането на данъците и от това най-много се притеснява Васил Велев. Мит е, че при нас данъците са ниски, но звучи добре за привличането на инвеститори, по мнението му.
Той посочи, че има и много раздута администрация, прекалено големи ръстове в социалните разходи. България има над 5 млрд. лв. надплатени субсидии на електроенергията за бита. Това са разхищения, които водят до неефективност, каза Васил Велев.
Той настоя за формиране на правителство на по-широка основа от тази, която се готви.
Вчера вечерта от правителствената пресслужба съобщиха, че се отменя насроченото заседание на Националния съвет по тристранно сътрудничество, на което трябваше да се обсъдят именно предложенията на Министерство на финансите, които трябваше да залегнат в предложението за Бюджет 2023.
Законопроектът ще бъде разгледан на по-късен етап заедно с проекта на Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г., проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2023 г. и на проекта на Закон за бюджета на Националната здравно-осигурителна каса за 2023 година, предвид това, че той е изготвен вследствие на прието протоколно решение на Министерския съвет за съставяне на проекта на Закон за държавния бюджет за 2023 г. с дефицит до 3% със съответните приходни мерки за постигане на целевия размер на бюджетното салдо.
Отмяната на заседанието на НСТС по-скоро е показателна за изчаквателната позиция, която в момента заема Министерство на финансите, а и цялото служебно правителство с оглед неяснотата в 49-то Народно събрание за това ще има ли редовно излъчено правителство от сформирано мнозинство или бюджетът ще трябва да бъде обсъждан и приет от парламент, който ще бъде разпуснат малко след това и гласуваният бюджет ще се изпълнява отново от служебен кабинет, тъй като биха предстояли поредните предсрочни избори.
Припомняме, че миналата година в тази ситуация Министерство на финансите и първото служебно правителство, начело с Гълъб Донев, внесе удължителен бюджет.
maria-ivanova
на 15.04.2023 в 09:46:45 #7Крайно време е да се сложи край на плоския данък и да се въведе прогресивен. Само че в България няма държавници. Всички политици мислят само за изборните си резултати и се страхуват, че ако го премахнат, ще загубят електорат. Вижте какви са данъците в Европа, какви са осигуровките. Няма как да има пари в държавата при 10% данък. За да си плащаме държавния дълг се вземат още данъци и така до кога ....
знайко
на 14.04.2023 в 20:54:02 #6Прав си "Незабравящ"
незабравящ
на 14.04.2023 в 20:52:14 #5Коментиращите не обръщат внимание кой данък Велев иска да бъде увеличен. Не е ДДФЛ, защото тогава ще трябва да вдига заплати за компенсация. Не е данък печалба - 10% му харесва. Иска да се вдигне ДДС от 20 на 22%, т.е. на храните на пенсионерите и на бедните. А в България плащаме най-високите данъци върху храни, лекарства и комунални разходи. Значи Велев пак иска бедните да го духат.
Borneo
на 14.04.2023 в 19:08:05 #4Кой ли му е дал нареждане да говори така?Вижте какво става във Франция? Не спират протестите, даже се ожесточават.Ако бъде поискано увеличение, просто трябва бизнеса да е единен.Спира плащането на ДДС останалите данъци и ще клекнат, че няма да имат пари. Над половин милион бюджетници храним.Това трябва да се промени.Има недостиг на работници в частния бизнес.
знайко
на 14.04.2023 в 19:07:04 #3Възможни са всякакви решения за данъци и глоби, но никъде в западните държави няма 10% данък общ доход за всички. На всякъде има прогресивен данък, а съответните органи следят да няма укриване на доходи и данъци. То това е една от основните функции на държавата. Да не говорим, че и
: подлежащите на лесен контрол държавни заплати над 3400 лв. според мен са няколко десетки хиляди - висши политици и администратори, общинари и кметове (дори на малки села), половината от съдебната система, маса военни, полицаи, НСО та. ДАНСаджии, разведки и пр., управници и техния антураж на десетките държавни и общински дружества и т.н.
halo
на 14.04.2023 в 18:04:11 #2Глобите, особено за шоферите.
знайко
на 14.04.2023 в 12:16:35 #1Отдавна трябваше да се въведе прогресивен данък общ доход без таван на осигурителните вноски. Сега богатите са привелигировани, а депутати, министри, шефове на агенции, фирми и банки, прокурори и съдии и маса други тунеядци плащат осигуровки до 3400 лв, въпреки неколкократно по високите си доходи.