Един от документите на Пентагона, които изтекоха миналата седмица в социалните мрежи, се обсъжда намерението на някои европейски държави да предоставят на Украйна изтребители.

Според документ, както съобщава CNN, на 23 февруари България е изразила готовност да дари своите изтребители МиГ-29. Това решение се оценява като "предизвикателство", тъй като би оставило България без изтребители, които да изпълняват мисиите за въздушна полиция, докато САЩ не произведат и не доставят самолетите F-16, "което ще стане след най-малко година".

Интересна е датата, която се посочва за България 23 февруари - на 22 февруари се състоя среща на Б-9, в която участва и българският президент Румен Радев. Именно тогава американският президент Джо Байдън и шефът на НАТО Йенс Столтенберг се срещнаха с лидерите от Източна Европа, включително и Радев. Тогава от пресцентъра на президентството не съобщиха за проведени такива разговори и да е засягана подобна тематика. В изявление пред журналисти обаче държавният ни глава нападна "политическите партии, които гледали на българските въоръжени сили като донор на Украйна".

До този момент българските власти не е признавали да са правени подобни постъпки, включително и за включване в т.нар. триъгълни сделки. Ако миналата година обаче Румен Радев, а и военният министър Димитър Стоянов говореха предимно за тях като за мит и че такива сделки не се правят, тази година преминаха към обяснение, че за такава замяна срокът вече е бил изпускан.

На 23 февруари военният министър Димитър Стоянов потвърди, че в Министерство на отбраната е получено писмото от Жозеп Борел, в което представителят на Еврокомисията призовава за предоставяне на въоръжение на Киев всички страни членки. Тогава Стоянов заяви, че писмото е бланкетно и в голямата си част отразява желанието на Естония за съвместна покупка на 177-мм гаубици, каквото с България не разполага.

Едновременно с това обаче Димитър Стоянов и МО интензивно търси възможности за запълване на празнината във времето до пристигането на първите Ф-16, тъй като ресурсът на МиГ-те изтича. 

За последно миналата седмица Министерството на отбраната пусна обществена поръчка за ремонт на шест двигателя за самолети МиГ-29 с прогнозна цена от 16 млн.лв. без ДДС.