Президентът Румен Радев изчаква партийна система, която се е разложила окончателно и чак тогава най-вероятно ще има нов политически проект. Това заяви проф. Пламен Кирова, преподавател по конституционно право, в студиото на БНТ.
В момента държавният глава не е в изгодна ситуация да създаде партия, защото все още е в мандат, коментира още Киров в отговор на въпрос дали Радев ще създаде партия преди следващите предсрочни избори, ако има такива.
По повод промените в Конституцията Пламен Киров е на мнение, че е хубаво Конституционният съд да забави произнасянето предвид сегашната политическа ситуация, защото може да се окаже, че кабинетът на Главчев е правно несъществуващ. По думите на професора промените са съсипали Конституцията.
Относно думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за нова избирателна система, Киров каза, че не би трябвало да се пипа Избирателният кодекс и напомни, че той не може да се променя една година преди изборите - правило, което ние вече сме нарушили.
Според преподавателя по конституционно право проблемът не е в избирателната система или управлението на държавата, а е в самите политически партии. Това се отнася за цяла Европа в момента, допълни той.
Запитан кой ще получи втория мандат от президента според Пламен Киров това ще е партията, която ще забави максималко предсрочните избори и най-вероятно това ще е ДПС, въпреки че тя заяви, че веднага ще върне мандата празен.
ivan-koichev
на 06.07.2024 в 09:28:11 #7ПП. Защото ако спрем да гласуваме помияра ще идва на власт само с неговия глас, този на майка му и евентуално на гаджето му. Освен това и повишаването на процента на гласуващите е и хуманитарна операция, все повече хора ще си повишат доходите от купуването на гласове.
ivan-koichev
на 06.07.2024 в 09:19:30 #6Като се повиши прага на 6-7% по голяма представителност ли ще имаме на изборите? Поставянето на прагове дискриминация ли е или не? А защо не праг от 20% или 0,5%?
shtimpo
на 05.07.2024 в 15:36:53 #5#3 Защо тогава да гласувам за система, чиято единствена функция е да сложи край на социалната еволюция, чрез блокиране на всеки един естествен процес? Когато избирателната активност беше 100% (светлия комунизъм) какво се промени - нищо Когато беше 70-80% (зората на демокрацията) какво се промени - нищо Когато падна под 50 - същото Сега е 30-35 - същото В два случая досега сме имали пълно мнозинство за една партия (след светлия социализъм). Какво промениха? Нищо. Общото между всичко изброено е, че след пускане на бюлетината оставаме да стискаме палци. Не ща ви тая система! Спрете да ходите до урните!! Те ни имат за тъпи селяци, зависещи от милостинята им! Не ние имаме нужда от тях, а те от нас.
Equinox
на 05.07.2024 в 15:28:46 #4Мисля, че в последното си интервю Киров спомена едно възможно решение за следващите избори, без да се променя много изборния кодекс - повишаване на прага за влизане от 4 на 6-7 процента.
ivan-koichev
на 05.07.2024 в 14:13:04 #3Shtmpo, това е така защото "демокрацията" се е поставила над закона и се крие зад т.н. "политически решения" не подлежащи на контрол от съдебната власт. Няма съд за неизпълнени политически обещания, всеки може да лъже на воля колкото си иска и партиите вече не са хабят за изработване, оповестяване и регистриране на предизборна програма.
ivan-koichev
на 05.07.2024 в 13:55:41 #2Главният проблем е, че колкото и да се провалят в невъзможността си да съставят правителство една малка част от хората пак гласуват за герб, пп-дб и дпс докато останалите се правят на важни и не само не ходят да гласуват, но и се възмущават от това че другите гласуват.
shtimpo
на 05.07.2024 в 12:54:51 #1“Според преподавателя по конституционно право проблемът не е в избирателната система или управлението на държавата, а е в самите политически партии.” Неизненадващо, експертът греши. Проблемът е, че липсва обратна връзка и контрол от страна на гражданите спрямо партиите/депутатите. Веднъж избрани последните стават имунизирани срещу влияние от страна на гласоподавателите и за срока на мандата им са ефективно феодални владетели. Положението е същото във всички парламентарни “демокрации”.