Специална временна комисия в Народното събрание, посветена на казуса с Пловдивския панаир, който предстои да стане собственост почти изцяло на бизнесмена, почетен консул на Руската федерация у нас и бивш кадър на БСП Георги Гергов, искат да бъде създадена от "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Това обявиха представители на двете партии на съвместен брифинг в парламента.
"Депозираме предложение за създаване на временна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства от 2016 година до днес във връзка с харизването на Пловдивския панаир на почетния консул на Руската федерация. Ние от ДБ и ПП няма да се откажем от тази битка. Ще разгледаме всички факти и обстоятелства около решението на държавата от 2016 година за това да се откаже от акциите си, ще разгледаме действията на кметовете и общинските съвети на Пловдив", заяви Йордан Иванов, депутат от "Демократична България".
И още - на въпроси относно казуса щял да отговаря и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който бе премиер по времето, когато държавата се отказва от акциите си.
"Ще поканим и Бойко Борисов и Георги Гергов, които да разкажат за всички факти и обстоятелства около харизването на Пловдивския панаир. Ще видим оказван ли е натиск на общински съветници и за това, че 350 декара в почти идеална част на града да отидат при Гергов".
Народният представител изрази надежда, че временната комисия ще бъде създадена с мнозинство в Народното събрание с оглед на това, че на предишната сесия на Общинския съвет в Пловдив, на която трябваше да бъде разгледан казусът, са присъствали представители на партии от целия политически спектър.
На въпросната комисия ще бъде извикан служебният министър на културата Велислав Минеков, като с него да се търси опция панаирът да бъде обявен за паметник на културата, което да осуети намеренията на Гергов. Ще се търси и решение съвместно с Министерството на икономиката, което да разгледа възможността държавата да си върне акциите в обекта.
Освен това общинските съветници на ДБ във Варна, която държи част от акциите на панаира, ще предпримат действия въпросните акции да бъдат върнати на държавата.
На брифинга нееднократно бе изказано и опасението, че придобиването на Пловдивския панаир от Георги Гергов засилва руското влияние у нас. Как обаче става това? "Гергов има политическо влияние, което далеч надвишава обяснимите параметри. Това според мен изисква засилено внимание. Това не е просто някакъв човек, случаен бизнесмен", отговори на въпрос на News.bg съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.
"С това предложение показваме отново, че обединени около реални приоритети, с реални действия, а не само с говорене, вярваме, че промяната ще продължи", заяви на свой ред съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
Припомняме, в края на миналата година с дяловете на Община Варна от 29% и с досегашния си дял от 50% бизнесменът Георги Гергов вече е мажоритарен собственик с общо 79% от акциите на Панаира чрез дружеството си "Пълдин инвест". И до този момент не беше ясно обяснено защо и как община Варна продължава да притежава въпросните акции, въпреки че през 2017 г., при първия опит да бъде прокарана тази схема, Изпълнителната комисия на ГЕРБ и лично премиерът тогава Бойко Борисов наредиха на Варна да върне акциите в Министерство на икономиката.
Отговорът от ГЕРБ не закъсня. "Искам да припомня, че Пловдивският панаир беше приватиризран от бившия коалиционен партньор на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" - БСП. По времето, когато г-жа Корнелия Нинова беше вицепремиер и министър на икономиката и отговаряше за Пловдивския панаир. Не знам защо тя не беше заедно с тях на трибуната", лаконичен бе депутатът от ГЕРБ Тома Биков.