От самото начало временно изпълняващият функциите на главен прокурор Борислав Сарафов тръгва с ниска степен на доверие, и поради начина, по който бе осъществен неговият избор. Това мнение изрази правосъдният министър Атанас Славов пред БНТ.

"Нямаше съмнение кой ще наследи Иван Гешев, но имаше в начина, по който беше избран Борислав Сарафов - в рамките на часове и без обсъждане, както и при липсата на възможност публично да се защити аргументацията за този избор", каза Славов.

Той изтъкна, че първият тест за Сарафов ще бъде при избора му на заместници. "Ако иска да работи за успокояване на напрежението в системата на прокуратурата, трябва да предложи за свои заместници хора, доказали своя интегритет, които имат професионални качества, които са познати в системата като такива, които не са изпълнявали поръчки. Има нива в прокуратурата, които трябва да минат през проверка за интегритет и професионализъм, след като са изпълнявали поръчки, идващи от главния прокурор. Не бива да демонтираме един модел с простото му обръщане с обратен знак. Ако видим, че Сарафов влиза удобно в обувките на Гешев, използвайки същите методи, това е ясен сигнал какво ще последва", предупреди правосъдният министър.

Нели Куцкова: Сарафов започна да прилича на Гешев

Нели Куцкова: Сарафов започна да прилича на Гешев

Правната логика е да се произнесе органът, който има повече правомощия

Министърът е категоричен, че към избор на нов състав на Висшия съдебен съвет и на нов главен прокурор може да се пристъпи едва след провеждането на конституционни промени.

Той допълни, че вероятно е изкушаващо да се мисли, че отстраняването на Иван Гешев се е случило, защото хората, които държат ключа към мнозинствата в съдебната система и във Висшия съдебен съвет, са го използвали и са завъртели ключалката. "Гешев загуби легитимация като главен прокурор още в началото на неговия избор, толкова много провинения и нарушения имаше. Тогавашното мнозинство във ВСС не го освободи. Хора, които доскоро бяха монолитното мнозинство зад главния прокурор, се обърнаха на 180 градуса. Това остави впечатление за външна намеса в целия процес", посочи правосъдният министър.

Славов отбеляза, че през следващата седмица ще свика пленума на ВСС, на който твърдения, опасения, страхове и внушения за външна намеса в този процес да бъдат сложени на масата и да се установят фактите. "На заседанието ще инициирам допълнителна точка - обсъждане на компетентността на органа по избора на Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор. Дали да има искане за освобождаване или оставка на Сарафов, има процес, който трябва да бъде извървян", каза правосъдният министър.

Атанас Славов коментира и казуса "Осемте джуджета", като според него това е илюстрация на процесите, които вероятно от десетилетия се развиват в съдебната власт и остават неизяснени. Ако има основания за пристрастност към този скандал, Борислав Сарафов не бива да се намесва в този случай. За да са спазени всички процесуални изисквания, той трябва да се отведе от този случай, добави Славов.

Стою Стоев със съмнения за политически натиск след избора на и.д. главен прокурор

Стою Стоев със съмнения за политически натиск след избора на и.д. главен прокурор

Нямаше прозрачен и открит процес във ВСС, твърди шефът на правната комисия в НС

От пресцентъра на ДБ съобщиха, че министърът на правосъдието ще инициира включването на точка в дневния ред на заседанието на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) в четвъртък за обсъждане на компетентността на органа по избора на Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор. Ако предложението не бъде прието, Славов ще включи такава точка на следващото заседание другия четвъртък.

Той уверява, че ще се придържа към процедурите по отношение на избора на изпълняващ длъжността главен прокурор. На първо място ще постави въпроса за компетентността на колегията да пристъпи към такъв избор. Следващата възможна стъпка била решението да се обжалва във Върховния административен съд (ВАС).

Сарафов незабавно да подаде оставка, скочиха от ПП/ДБ

Сарафов незабавно да подаде оставка, скочиха от ПП/ДБ

Подмяната на Гешев със Сарафов - фарс, а не съдебна реформа